Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çok Uluslu İşletmelerin Kendi Kripto Paralarını Oluşturması Mantıksız Değil!

Blockchain Capital'ın kurucusu Gavin Brown, çok uluslu firmaların kendi kripto para birimlerini yaratmasının mantıksız olmadığını söyledi.
Çok Uluslu İşletmelerin Kendi Kripto Paralarını Oluşturması Mantıksız Değil!
Son Güncelleme: 
Yorum

Kripto para birimlerinin hayatımızda hangi misyonla yer alacakları konusunda bir belirsizlik var. Paranın yerini alıp alamayacağı tartışmaları gündeme gelirken, Moon gibi şirketler çeşitli geliştirmeler yaparak e-ticaret sitelerinde alışveriş için kullanımını sağlıyor. Bir girişim sermayesi şirketi olan Blockchain Capital’ın kurucusu Gavin Brown ise çok uluslu şirketlerin kendi parasını çıkarmasından bahsediyor.

Brown, çok uluslu işletmelerin kendi kripto para birimlerini yaratıp kullanmalarının orta vadede mantıksız olmadığını söylüyor.

Gavin Brown Kripto Para YorumuSingapur’da yapılan Credit Suisse Global Supertrends Konferansı’nda CNBC’ye konuşan Gavin Brown, “Gerçekten gördüğümüz paranın demoktatikleşmesi, bu nedenle bilirsin, eğer sen ve ben bir CNBC madeni para yaratabiliriz. Üç saat içinde onu çalıştırıp, diğer insanlarla bu para üzerinden işlem yapmayı talep edebiliriz,” dedi.

Brown geriye kalan tek sorunun ise “İnsanlar bu paraya güvenecekler mi?” olduğunu söylüyor. CNBC’den Martin Soong’e konuşan Brown, “Markanıza ve ürününüze güveniyorsa güveneceklerdir,” dedi. Brown dediklerini Starbucks’ın ön ödemeli kartlarını göstererek örneklendirdi.

Brown, insanların güvendikleri ve ürünlerini beğendikleri için bu kartlara önceden para yüklediklerine dikkat çekti.

İnsanlar Güvendikleri için Sisteme Para YatırıyorlarManchester Metropolitan Üniversitesi’nde Finansal İktisat Bölümü’nde öğretim görevlisi olan Brown, “Biliyorsunuz, bu kartlardan peşin ödenmiş kahve değerinin 1 milyar dolar civarında. İnsanlar bu markaya güvendikleri, ürünü sevdikleri ve orada olacağından emin oldukları için bunu yapıyorlar,” dedi.

Brown, McDonald’s gibi şirketlerin, İrlanda gibi ülkelere göre daha yüksek bir kredi notuna sahip oldukları bir dönemde, çok uluslu firmaların kendi paralarını çıkarabilecekleri ve müşterilerinin onları satın almalarını isteyebilecekleri fikrinin tuhaf olmadığından bahsetti.

Facebook tarafından çıkarılacak kripto paraya da değinen Brown, bunun gelecekte büyük bir para olabileceğini de söyledi.

Facebook Coin YorumuSosyal medya devinin, Bloomberg ve The New York Times’a göre; WhatsApp uygulamasıyla, geleneksel para birimlerinin değerine bağlı olacak ve küresel ödemeler için bir kripto para birimi geliştiriyor. Facebook ise bu konuda herkese açık bir yorumda henüz bulunmadı.

Brown, çok fazla şirketin kendi parasını çıkartarak bir karışıklığa neden olabileceği sorusuna ise bu konuda çeşitli birliktelikler oluşabileceğini söyleyerek cevap verdi. Brown, JP Morgan’ın kripto parasının da akıllı bir oyun olduğunu söyledi ve “Bu para biriminin gücünün arttığını göreceğiz ve bu nedenle, açıkça para biriminin düzenleyicisi olarak JP Morgan’a yardım edecektir,” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu