Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Coface’e Göre Covid-19 Nedeniyle Dünya Genelinde İflas Oranı %25 Artacak

Kredi sigorta şirketi Coface, koronavirüs salgınının yarattığı etkiyle dünya çapındaki şirket iflaslarının %25 artacağını öngörüyor. Bu oran ABD için %39 olarak tahmin edildi.
Coface’e Göre Covid-19 Nedeniyle Dünya Genelinde İflas Oranı %25 Artacak
Son Güncelleme: 
Yorum

2019 yılının son ayında başlayan koronavirüs salgını beşinci ayına girdi. Çin’de başlayan salgında ilk ölümler Ocak ayının ortasında duyulmaya başlandı. Şu anda tüm dünyaya yayılmakla birlikte toplam vaka sayısı 1 milyon 359 bine, can kaybı ise 75.973’e ulaşmış durumda.

Amerika vaka sayısında 368 bini geçerek ilk sırada yer alıyor. ABD Başkanı Donald Trump geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada önümüzdeki günlerde çok daha fazla can kaybı olacağını söyledi.

Bir taraftan da kötü giden ekonomiyi ayakta tutmak için çok sıkı teşvikler devreye sokuluyor. Kredi sigorta şirketi Coface, salgın nedeniyle ABD’de şirketlerin iflas oranının %39’a ulaşacağını bildirdi.

Coface, salgın hastalık nedeniyle yaşanan ekonomik durgunluğun şirketleri iflasa sürükleyeceğini bildirdi.

Coface İflas RaporuYapılan açıklamada ekonomi alanında yaşanacak durgunluk nedeniyle dünya genelinde şirketlerin iflaslarında %25 artış olacağı öngörüldü.

Salgında ikinci bir dalga yaşanmaz ve ekonomik aktivitelerin üçüncü çeyrekte toparlanmaya başlaması durumunda bile firmaların kredi riskinin çok yüksek olacağı belirtildi.

Söz konusu ortamda ABD’deki şirketlerin iflas oranının %39’u bulması bekleniyor. Bu oranın İngiltere’de %33, İspanya’da %22, İtalya’da %18, Fransa’da %15 seviyelerinde gerçekleşeceği tahmin ediliyor. Almanya’nın %11 ile diğer ülkelere kıyasla nispeten daha iyi durumda olacağı ifade ediliyor.

Coface Başekonomisti Julien Marcilly, şirketlerin bu tür kriz ortamlarında ülke performanslarından daha farklı seyrettiğini söyledi.

Şirket İflasları ArtacakABD’deki ekonomik durgunluğun Avrupa’dan daha az olacağını öngören Marcilly, buna karşın şirketlerin iflas oranının daha yüksek olacağına dikkat çekti. Bunun sebebini ise ABD’de hizmet sektöründeki şirketlerin düşük karlı olmaları nedeniyle, finansal açıdan daha kırılgan olmalarıyla açıkladı.

Gelişmekte olan ülkelerin daha fazla etkileneceğini ve yaşanacak sermaye çıkışlarının 2008 krizinden bile daha büyük olacağını aktardı. Coface stratejistleri küresel büyümenin 2020 yılında %1,3 oranında daralmasını bekliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu