Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çinli Şirketler İş Ortaklarının Ödemelerini Geciktirmeye Başladı

Yapılan anketlere göre; Çinli şirketler mal ve hizmetlerinin ödemesinde daha uzun gecikmeler yapyorlar. İşte Fransız ticaret sigortası Coface'nin sonuçları;
Çinli Şirketler İş Ortaklarının Ödemelerini Geciktirmeye Başladı
Yorum

Çinli şirketler gün geçtikçe ödeme yapma konusunda zorluk yaşıyor. Fransız ticaret sigortası Coface tarafından yapılan bir ankete göre; ülkenin yavaşlayan ekonomik büyümesi, daha sıkı kredi koşulları ve artan tahvil temerrütleri, kurumsal nakit akışları üzerinde baskı oluşturuyor.

Çin ekonomisinin girdiği süreç, şirketlerin işlerini sürdürmek için daha uzun ödeme koşullarını kullanmak istemelerine neden oldu.

Sektörlere Göre Farklı Ödeme KoşullarıDünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin’de büyüme, 2018 yılında yüzde 6,6 ile 1990 yılından bu yana görülen en kötü seviyeye geriledi. Aynı şekilde sanayi üretimi verisi de son 17 yılın en düşük seviyesine gerilerken, konut fiyatı artışları 10 ayın en düşük büyüme hızına işaret etti.

Yetkili makamlar ise kredileri daraltarak yüksek borç seviyelerini dizginleme çabaları, kurumsal tahvil faiz oranlarındaki rekorların gerisinde kaldı. ABD ile olan ticaret savaşı da işletmelere ve tüketici harcamalarına ağırlık verdi.

Coface’in Hong Kong merkezli Asya Pasifik ekonomisti Carlos Casanova, 2019 tarihli Çin Ödeme Anketi’ni açıkladı.

Carlos Casanova YorumuAnketten, Çinli şirketlerin büyük bir baskı altında oldukları sonucu çıkarken, en uzun ödeme koşullarının otomotiv ve daha geniş taşımacılık sektöründe görüldüğü belirtildi. Casanova, enerji ve inşaat sektörlerinde de daha uzun süreli ödeme koşullarının görüldüğüne dikkat çekti. 1500 Çinli şirketi araştıran Coface, yüzde 62’sinin geçen yıl ödeme yapma konusunda gecikme yaşadığı sonucunu ortaya çıkardı.

Birçok şirketin karmaşık tedarik ilişkisi olduğu biliniyor. Mesela otomotiv ücreticileri; çelik, plastik ve elektronik bileşenler tedarik etmeli ve tedarik zinciri boyunca birçok işlem gerçekleştirmelidir. Bu dinamik, inşaat gibi sektörlerde de önemli bir rol oynamaktadır.

Anket katılımcılarının yüzde 40’ı, ödeme gecikmelerinin 2017 yılında kaydedilen yüzde 29’dan daha yüksek olduğunu söyledi.

Ödeme Gecikmelerinin GelişimiCoface ankete katılan şirketlerin yüzde 90’ının özel sektöre, yüzde 10’unun ise devlete ait olduğunu da açıkladı. Yavaşlayan ekonomiden ve ticaret savaşından gelen baskı, genel büyümeyi desteklemek amacıyla Çin’in GSYİH büyüklüğünün üç katından fazla olduğu tahmin edilen toplam borcu azaltma çabalarında geçen yıl duraklamalara neden oldu.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ise geçen yıl özel şirketlerin kötüleşen koşullar konusundaki endişelerine açık bir cevap vererek, yetkililerin yardım etmeye hazır olduklarının garantisini vermişti.

Coface anketi, 180 günden daha uzun “ultra-uzun ödeme gecikmeleri” bildiren şirketlerin yüzdesinin geçen yıla göre %47’den %55’e yükseldiğini gösterdi.

Ortalama Kredi Koşulları Gün Sayısı ArtışıCasanova, “Coface’in tecrübesine göre ultra uzun ödeme gecikmelerinin %80’ine hiçbir zaman ödeme yapılmıyor. Bunlar yıllık cironun %2’sinden fazlasını oluşturduğunda, bir şirketin nakit akışı risk altında olabilir,” dedi.

Ankete katılanların %59’u ekonomik büyümenin bu yıl iyileşmesi ihtimalinin düşük olduğunu da belirtti. Anketin başladığı 2003 yılından beri katılım gösteren şirketlerin birçoğu bu yönde görüşlerini dile getirdi.

Coface, Çin’deki şirket tahvil faiz oranlarının ise 2018’de dalgalı seyrettiğini ve dolar cinsinden 16 milyar dolara düştüğünü belirtti.

Sektör Bazında Borç Stresiİflasların arttığı da belirtilirken, bazı uzmanlar kredi koşullarının hafifletildiği gerekçesiyle temerrüde düştüğünü ifade etti. Fidelity International’ın Asya sabit gelir ve portföy müdürü Bryan Collins, bu yönde görüş sunarken, geçen yıl temerrütteki yükselişin, genel olarak Çin ekonomisi için sağlıklı bir gelişme olduğunu, artan bir olgunluk gösterdiğinin de altını çizdi.

Collins Hong Kong’da gazetecilere verdiği demeçte, “Size gösterdiği şey, temerrüt kavramının artık böyle bir şok olmadığı, yeni değil. Ve bunu ahlaki tehlike algısının kırılmaya başladığı şekilde yorumluyor. Bu Çin için bir numaralı finansal piyasa reformu ve bu da sermayenin etkin fiyatlandırılması ile tahsis edilmesiyle ilişkili,” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu