Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin, Finansal Sektördeki Yabancı Mülkiyet Üzerindeki Limitleri Kaldırmak için Harekete Geçti

Büyüme endişeleri yaşayan Çin, finansal endüstrisini yabancı mülkiyete açmaya devam ediyor ve limitleri kaldırmak için harekete geçiyor.
Çin, Finansal Sektördeki Yabancı Mülkiyet Üzerindeki Limitleri Kaldırmak için Harekete Geçti
Yorum

Çin, ABD ile devam eden ticaret gerilimleri nedeniyle yaşadığı büyüme endişeleriyle finansal endüstrisini yabancı mülkiyete açmaya devam ediyor. Cuma günü Çin Menkul Kıymetler Düzenleme Komisyonu, vadeli işlemler, yatırım fonları ve menkul kıymetler şirketleri içindeki yabancı hisse senetlerine limitlerin kaldırılması için bir zaman dilimi yayınladı.

Ocak ayında uygulamaya konacak plan, yabancı firmalara tam mülkiyet verecek. Geçen yıl, komisyon bazı yabancı finansal kuruluşların azınlık hisselerini çoğunlukta yüzde 51’e çıkarmasına izin vermeye başladı.

Invesco sözcüsü, “Çinli düzenleyiciler yapıcı reformlarla yerel fon yönetimi ortamına ilerlemeye devam ediyor. Bu en son duyuru, rekabeti artırıyor ve tüm piyasa oyuncularının Çin piyasasına çekici teklifler getirmesini sağlıyor,” ifadelerini kullandı.

ABD’nin Çin ile olan ticaret geriliminde şikayetlerinden biri, birçok Çinli sanayinin yabancı firmalara kapalı olması ya da devlete ait kuruluşlar tarafından yönetilmesi, Amerikalı şirketlerin Çinli meslektaşları ile zeminde bile rekabet etmelerini zorlaştırıyor.

Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki tartışma, sınır ötesi ticaret üzerindeki baskıyı artırdı ve her iki ülke birbirlerinin mallarına milyarlarca dolarlık gümrük vergisi getirdi. ABD aynı zamanda birçok büyük Çinli teknoloji şirketini, Amerikalı tedarikçilerle iş yapmalarını engelleyen kara listeye ekledi.

Ancak Çin, piyasalarına daha fazla yabancı sermaye çekmek ve yerel finans endüstrisinin olgunlaşmasına yardımcı olmak istiyor.

Hangzhou merkezli Nanhua Futures Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Yanghui Cao, “Finansal piyasaların açılması, Çin vadeli işlem piyasasının uluslararasılaşmasının desteklenmesine, uluslararası etkisinin artmasına ve emtialar için uluslararası bir fiyatlandırma merkezi haline gelmesine yardımcı olacaktır,” dedi.

Cao ayrıca uluslararası pazarların türev ürünlerle daha fazla deneyime sahip olduğuna ve bu tür yabancı oyuncuların Çin pazarına girişinin yerel rekabeti artıracağına dikkat çekti.

Ticaret Gerilimlerinin Etkisi

Ticaret Gerilimlerinin EtkisiCuma günü duyurulacak olan zaman dilimi, 2020 boyunca devam edecek. Şirketler gerekli onayları ve işletme lisanslarını alabilirse hamle geçen yıl Eylül ayında Çin Başbakanı Li Keqiang’ın yaptığı duyuru ile eşleşecek. Keqiang, üç yıl sonra finansal sektörde tam lisans, tam mülkiyet operasyonu için niteklikli bir dizi yabancı girişim olacağını umuyordu.

Açıklamaya göre; 1 Ocak 2020’de vadeli işlem şirketleri, 1 Nisan 2020’de yatırım fonu yönetim şirketleri ve 1 Aralık 2020’de menkul kıymet şirketleri için limitler kaldırılacak.

Bu yılın Temmuz ayında, Li ayrıca Çin’in 2020 yılına kadar menkul kıymetler, vadeli işlemler ve hayat sigortası şirketlerinin yabancı mülkiyeti üzerindeki kısıtlamaları daha önce planlanandan bir yıl önce kaldıracağını söyledi.

Economist Intelligence Unit’teki ekonomist yardımcısı Tianjun Wu, “Dikkat çeken şey, zaman çizelgesinin hızlı uygulama programıdır. Bu, ticaret savaşı müzakerelerinin Çin politikalarının yapımı üzerinde bir miktar baskı olduğu anlamına gelebilir,” dedi.

Çin, yerel pazarını yabancı oyunculara açmakta yavaş kaldı ve çoğu zaman yerel şirketlerin yeteri kadar büyümesi için zamanın olmasını bekledi. Dış şikayet, ev sahibi bir Çinli ödeme işleminin UnionPay gibi bir şirketin yurt dışında hızla genişleyebilmesine rağmen Visa ve Mastercard’ın Çin’e erişim konusunda hala zorluklarla karşılaştıkları yönünde.

Eylül ayı sonlarında PayPal, Çin’de çevrimiçi ödeme hizmetleri sağlamak için lisans alan ilk yabancı ödeme platformu olduğunu söyledi. Geçen Kasım ayında American Express, banka kartı işlemleri için bir ortak girişim başvurusu için onay aldı.

Yabancı Oyunculara Pazarı Açmada Nihai Adım

Yabancı Oyunculara Pazarı Açmada Nihai AdımDiğer yabancı şirketler, gelecek yıl Çin’in finansal piyasalarına dokunma fırsatına atlamayı bekliyorlar. Fidelity International yaptığı açıklamada, olağanüstü yatırım araştırması yeteneklerini Çinli yatırımcılara ulaştırmayı dört gözle beklediğini belirtti. Çin’deki 1000’den fazla çalışanının güçlü varlıklarından yararlanarak, yabancı lisans başvurusunu gereken sürede yapacaklarını da söyledi.

Müsavirlik firması Oliver Wyman’ın ortağı Ray Chou, Cuma günü bir e-posta ile yaptığı bir açıklamada, “Bu, Çin’in yabancı oyunculara pazar açma taahhüdünün nihai gerçekleşmesidir,” dedi.

Chou, yerel kısıtlayıcıların düzenleyici kısıtlamaları ve hakimiyetinin zorluk ortaya koyduğunu, ancak bu tür yapısal değişikliklerin yabancı oyunculara Çin’e uzun vadeli bağlılık gösterdiği için fırsatlar yarattığını belirtti.

Nisan ayında Z-Ben Advisor’ın Çin’deki en iyi 25 yabancı para müdürünün yıllık sıralaması, ilk altı firma ile diğer 19 firmanın arasındaki farkın arttığını buldu. Şanghay merkezli danışmanlık şirketi UBS, Invesco ve J.P. Morgan’ı pazar lideri olarak seçti.

Kasım 2018’de UBS, Çin’deki menkul kıymetler ortak girişiminin çoğunluk kontrolünü yüzde 51 hisseyle kazanan ilk yabancı banka olduğunu söyledi. Bu yaz, J.P. Morgan Asset Management, Çinli bir varlık yöneticisine sahipliğini yüzde 49’dan yüzde 51’e çıkarmaya yaklaşan ilk yabancı firma oldu.

J.P. Morgan bölümünün sözcüsü, “Düzenleyici onayına geçmeden önce şimdi ortak girişim ortağımızla gerekli belgeler üzerinde çalışıyoruz,” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu