Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’in Yabancı İşletmeleri Destekleme Hamlesi, Yerel Şirketlere Yardım Ediyor

Çin hükümeti, yabancı işletmelerin kolay faaliyet göstermesini sağlaması, yerel şirketlere küresel oyuncu olma konusunda yardım ediyor.
Çin’in Yabancı İşletmeleri Destekleme Hamlesi, Yerel Şirketlere Yardım Ediyor
Yorum

Pekin, yabancı işletmelerin yurt içinde tıpkı yerel gibi faaliyet göstermesini kolaylaştırma çabası, kendi şirketlerine fayda sağlıyor. Çin’in kendi şirketleri küresel oyuncu olmak istediğinde ortaya bir avantaj olarak çıkıyor.

Çin, bu ay finans sektörünün büyük bölümlerinde yabancı mülkiyet sınırlarını kaldırmak için uzun süredir beklenen duyurularla öne geçti. Bazı yabancı kuruluşları da bu ay, 1 Ocak’ta yürürlüğe giren Çin’in yeni dış yatırım yasasını uygulamak için taslak kurallar tarafından teşvik edildiklerini belirttiler.

Hareketler, ABD ticaretinde baskı altında kalsa da bazı analistler bu değişikliklerin Çin’in kendi kalkınma hedeflerine ulaşmasına nasıl yardım ettiğini, bu durumun birçok yabancı kuruluşun daha pazar odaklı bir sistem için sahip olduğu vizyona karşı koyamayacağına işaret ediyor.

Şanghay merkezli yatırım yönetimi danışmanlık şirketi Z-Ben’in ortağı olan Chantal Grinderslev, “Bana göre açılışın anahtarı, nereden geldiği: Çin pazarını küreselleştirmek istiyor, zorunlu olarak liberalleştirmek değil,” dedi. Grinderslev, farkın şirketlerin Çin’e genişlemesi üzerine etkisi olacağını da belirtti.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi haline geldiği için Çin pazarındaki yabancı işletmelerin ne kadarının dokunabileceğinin de bir sınırı var. McKinsey Global Institute bu yazki bir raporda; ticaret, teknoloji ve sermaye açısından dünyanın 2000 ila 2017 arasında Çin’e maruz kalma oranı artarken, Asya devinin 2007’den bu yana dünyanın geri kalanına maruz kalma oranının azaldığı söylendi.

Çin’deki Amerikan Ticaret Odası politika komitesi başkanı Lester Ross, yabancı şirketlerin Çin pazarının yüzde 10 ila 20’ini kazanmasını beklediğini, ancak işletmelerin bundan daha fazlasını elde edip edemeyeceği sorusunu dile getirdiklerini söyledi.

Analistler, yabancı bankaların hala on yılı aşkın bir süredir Çin’de faaliyet göstermesine rağmen pazarın yüzde 2’sinden daha azına sahip olduklarına dikkat çektiler.

Aynı zamanda hukuk bürosu WilmerHale’nin ortağı olan Ross; yabancı finansal kurumların girişi, Çinli bireylerin ve şirketlerin küresel pazarlara daha iyi erişmelerine yardımcı olabileceğini söyledi. Ross, Çin düzenleyici sisteminde ABD’deki Çin finansal kurumlarının hırslarına zarar veren zayıflıklar olduğunu örnek olarak gösterdi.

Çinliler Daha İyi IP Koruması İstiyor

Çinliler Daha İyi IP Koruması İstiyorÇin’in dış ticaret şikayetlerinde cevap verdiği bir diğer alan fikri mülkiyet korumasıdır. Hong Kong merkezli Hogan Lovells firması ortağı Andrew McGinty, “Bunun değişmesinin sebeplerinden biri de sizin de değerli olan uluslararası markaları almaya başlayan Çinli şirketlere sahip olmanız,” dedi.

McGinty, Çin’in fikri mülkiyet korumasının ne kadar ciddi olduğunu göstermek için hala daha fazla şey yapabileceğini söyledi. Ancak yetkililer dahili olarak belge alışverişinde bulunduğunda ticari sırların kaldırılmasını gerektiren yeni yabancı yatırım yasasını uygulamak için taslak kurallardaki bir madde gibi çabalara dikkat çekti.

Yabancı yatırım kanunu Mart ayında kabul edildi ve fikri mülkiyet korumasını iyileştirmeyi, zorunlu teknoloji transferlerini önlemeyi ve denizaşırı şirketleri yerel oyuncularla eşit temasa geçirmeyi amaçlıyor. McGinty, “Çin’deki yabancı yatırımlara izin verildiğinden bu muhtemelen en büyük açılış patlaması,” dedi.

Çin Komünist Partisi 1949’da ülkenin kontrolünü ele geçirdikten sonra ekonomi, eski Çin lideri Deng Xiaoping’in yerel olarak reform ve açılış olarak bilinen bir yeniden yapılanmaya öncülük ettiği 1978’e kadar yabancılara kapatıldı.

Çin’in uluslararası ticareti, ülkenin 2001’de Dünya Ticaret Örgütü’ne katılmasının ardından, Pekin’in devlet kontrolünü azaltma taahhütlerini yerine getirmekte yavaş olduğu yönündeki eleştiriye rağmen arttı. Eleştirmenler, Xi Jinping’in 2012’de iktidara gelmesinin ardından, pazar odaklı politikaları artırma çabalarının tersine çevrildiğini ekliyor.

ABD Başkanı Donald Trump, daha fazla Amerikan ürünü satın almak ve eşitsiz piyasaya erişim konusunda uzun süredir devam eden ticari şikayetleri ele almak için Çin’e baskı yaptı.

Geçen yazdan bu yana Trump yönetimi milyarlarca dolarlık Çin malına tarifeler uyguladı ve birçok önde gelen Çinli teknoloji şirketini, esas olarak Amerikan tedarikçilerinden satın almalarını engelleyen bir kara listeye yerleştirdi. Çin, ABD mallarına kendi tarifeleriyle misilleme yaptı ve güvenilmez varlıklar listesinin iptal edilmesini istedi.

Çin’in en üst düzey ticaret müzakerecisi olan Liu He ve Trump sadece birkaç saat önce, basın toplantısını bu ayın başlarında yapılan üst düzey ticari görüşmelerin sonunda gerçekleştirdi. Çin Menkul Kıymetler Düzenleme Komisyonu, yabancı işletmelerin 1 Ocak tarihinden itibaren vadeli işlem şirketlerinin tüm sahipliğini alabileceklerini açıkladı.

Düzenleyiciye göre; yabancı şirketler 1 Nisan’dan başlayarak yatırım fonu yönetimi şirketlerinin ve 1 Aralık 2020’den itibaren menkul kıymetli şirketlerinin kontrolünü alabilir.

Diğer önlemlerin yanı sıra geçen hafta Çin de iş ortamını iyileştirmek için yeni düzenlemeler yaptığını açıkladı. Çin’de sınır ötesi bağlantıların desteklenmesinde danışmanlık yapan Fuxi Institution’ın kurucusu ve CEO’su Xiaodong Lee, “Çin bugün 30 ila 40 yıl öncekinden çok daha iyi,” dedi.

Lee, yabancıları Çin’i görmeye gelmeye ve ABD’den farklı olmasına rağmen hala gelişmekte olan bir ortamdan yararlanmaya teşvik etti. Çin’de yabancı işletmelerin para kazanabildiğini söyleyen Lee, “Çin de yabancı şirketlerin daha fazla para kazanabileceğini umuyor,” dedi.

Araştırma şirketi Gavekal Dragonomics’in Ağustos ayındaki bir raporu, Amerikalı firmalar ve iştiraklerinin Çin’de ABD’li meslektaşlarından çok daha fazla para kazandıklarını belirtti. Firmanın analizine göre; 2016 yılında Çin’deki Amerikan ticari satışları 450 milyar dolar, ABD’deki Çin satışları ise 50 milyar doların altındaydı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu