Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’in Vergi İndirimleri Tarifelerin Etkisini Dengelemek için Yeterli

Çin’in vergi indirimlerinin, ticaret tarifelerinin maliyetini dengelemek için yeterli olduğu söylendi. İşte detaylar;
Çin’in Vergi İndirimleri Tarifelerin Etkisini Dengelemek için Yeterli
Yorum

Çinli önde gelen yatırım bankacılığı şirketinin baş ekonomisti, Pekin’in ABD’yle ticaret savaşı iyileşmese bile ülkedeki vergi indirimlerinin ekonomik büyümeyi destekleyebileceğini söyledi. Geniş çapta takip edilen China International Capital Corporation’ın Baş Ekonomisti Liang Hong, bununla birlikte hükümetin ekonomiyi desteklemek için yeteri kadar şey yaptığını belirtti.

Bugün verdiği demeçte baş ekonomist, pek çok insanın bu yıl Çin hükümetinin kişisel gelir vergisi indirimi ve başka pek çok vergi indirimi yaptığını unuttuğunu dile getirdi.

Çin Yatırım Bankacılığı Baş Ekonomist Vergi İndirimi Açıklaması Nitekim Çin Başbakanı Li Keqiang, bu yılın Mart ayında 2 trilyon yuan (290.66 milyar dolar) seviyesine yakın vergi indirimini açıklamış ve ülke 2018’de 1.3 trilyon yuan olan vergi indirim hedefini aşmaya ayarlanmıştı. Liang da indirimlere atıfta bulunarak bunun iç talebi özellikle de tüketici talebini desteklediğini savundu ve Haziran’da bir yıl öncesine kıyasla yüzde 9.8 artarak pazarı şaşırtan perakende satışlara işaret etti.

Vergi indiriminin etkilerinin hala sistemi beslediğini ve güven katacağını anlatan ekonomist, bunun ABD tarifelerinden kaynaklanan yavaşlamayı dengelemek için yeterli olacağını öngördü.

Vergi İndirimi Sistemi Besliyor Çin tahminlerinin çoğu, ticaret savaşının maksimum etkisinin GSYİH’nin yüzde 0.5 ila yüzde 1’i arasında olacağını göstermişti. Bununla ilgili ekonomist; “Ancak vergi indirimlerine bakarsak bu GSYİH’nin yüzde 1’inden fazla. Yani bu yeterli görünüyor” dedi.

Liang, Çin için şu andaki riski ise ABD’nin Çin malları üzerinde yeni tarifeler başlatması ya da düzenleyiciler mali sistemi iyileştirmek için çalışırlarken zayıflığın yanlışlıkla ortaya çıkması olarak ifade etti. “Ancak sadece tarifeden ve bunun ticaret üzerindeki olumsuz etkisinden bahsedersek, vergi indiriminin yeterli olduğunu düşünüyoruz.” sözlerini de ekledi.

Öte yandan alınan son haberlere göre Beyaz Saray’ın Çin’le ticaret anlaşması için uzun vadeli çizelge izlediği söylendi. G-20’nin ardından yetkililer arasında hala yüz yüze bir görüşme gerçekleştirilmemişken Beyaz Saray’ın kısa vadede anlaşma planlamaması, pek çok uzmanın “anlaşma yakında olmayacak” yorumlarını haklı çıkardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu