Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’in Trump’ın Yeni Tehdidine Karşı Bir Sonraki Olası Adımı!

Goldman Sachs stratejisti, Pekin’in Trump’ın yeni ticaret tehdidine karşı bir sonraki olası adımını açıkladı. İşte Çin’in muhtemel hamlesi;
Çin’in Trump’ın Yeni Tehdidine Karşı Bir Sonraki Olası Adımı!
Yorum

Goldman Sachs stratejisti, Cuma günü yaptığı bir açıklamada ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin malları için olan son tarife tehdidinin, Pekin’i ekonomisini ek zarardan korumak için teşvik gücünü artırmaya yönlendireceğini söyledi.

Goldman Sachs stratejisti Timothy Moe; “Yurtdışındaki belirsizliklerin artmasıyla birlikte Çin yüzde 6 ila yüzde 6.5 arasında büyüme hedefine ulaşmak için iç ekonomisini desteklemek zorunda kalacak.” diyerek tahminlerini paylaştı. Yayınlanan resmi veriler, Çin’in gayri safi yurtiçi hasıla büyümesinin bu yılın ilk altı ayında yüzde 6.3 olduğunu göstermişti.

Gelişmeler üzerine konuşan Moe; “Çin’in muhtemel eylemlerinden birinin iç ekonomiyi canlandırmaya devam etmesi olduğunu düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Çin İç Ekonomi Canlandırma Devam Edecek Dış tarafın zayıf olduğunu ve bu durumun açıkça ABD-Çin sürtüşmesiyle daha da kötüleştiğini belirterek, dolayısıyla bu olumsuz etkinin dengelenmesi için iç talebi destekleyen yatırımları ve faaliyetlerin olması gerektiğini savundu. Pekin, şimdiye dek ekonomisini desteklemek için para politikasını gevşetme ve vergi indirimi gibi bir dizi önlem getirdi. Moe’ye göre daha sonraki önlemler büyük olasılıkla teşvik şeklinde olacaktı ve mülk önlemlerinde biraz rahatlama da kartlarda yer alabilirdi.

Diğer tarafta Citi analistleri, ABD’nin Çin malları üzerindeki tarife turunun Çin’in ihracatını yüzde 2.7 azaltabileceğini ve GSYİH büyümesini de 50 baz puan düşüreceğini öngördü.

Citi Analistleri Çin İhracat Azaltacak Perşembe günkü notlarında analistler, bu rakamların daha önceki tarife turlarının yol açtığı ekonomik zararın üzerinde olduğunu yazdı. Pekin’in Washington’un taleplerini yerine getirmek yerine “bekletme stratejisini resmi olarak kullanmasını” beklediklerini de söyledi.

Bu, para politikasının daha uyumlu olacağı ve altyapı yatırımları ile kırsal tüketimin artırılmasına odaklanan maliye politikalarının büyümeyi desteklemede daha proaktif bir rol oynayacağı anlamına geliyordu. Bir ING ekonomisti de Cuma günü, Çin’in ABD ile tarife mücadelesini sürüncemede bırakmak isteyebileceğini çünkü tam gelişmiş bir ticaret savaşının Trump’ın 2020 seçim şansına yardım etmeyeceğini öne sürdü.

Ekonomist Iris Pang; “Çin’in bu ticaret savaşı tırmanışındaki stratejisinin, müzakere hızını yavaşlatmak ve misilleme yapmak olacağına inanıyoruz. Bu gelecek ABD başkanlık seçimlerine kadar misilleme sürecini uzatabilir” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu