Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Tüketici Enflasyonu Domuz Fiyatları ile 5 Ayın En Yükseğine Çıktı

Çin'in Mart ayı tüketici enflasyonu, gıda fiyatlarındaki yükselişe bağlı olarak beş ayın en yüksek seviyesine yükseldi.
Çin Tüketici Enflasyonu Domuz Fiyatları ile 5 Ayın En Yükseğine Çıktı
Yorum

Çin’de tüketici fiyat endeksi Mart ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,3 oranında arttı. Bu şekilde 2018 yılının Ekim ayından bu yana görülen en hızlı yükselişi kaydetti. Üretici fiyatları enflasyonu ise Mart ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,4 artarak dokuz aydır ilk kez yükselerek deflasyon korkularını hafifletti.

Çin’de gıda enflasyonu, sebze fiyatlarındaki mevsimsel artış ve domuz fiyatlarındaki bir yıllık yükseliş ile keskin bir çıkış gösterdi.

Çin Gıda Enflasyonu Domuz Fiyatları ile Arttıİstatistik ofisinin açıklamasına göre; gıda TÜFE’si, Mart ayında yıllık bazda yüzde 4,1 arttı. Şubat ayında ise yüzde 0,7 oranında artış kaydetmişti. Ülkede domuz eti fiyatlarının artmasının nedeni ise Afrika domuz humması oldu.

Gıda dışı TÜFE ise Şubat ayında yüzde 1,7 artarken, Mart ayında yüzde 1,8 arttı. Üretici fiyat endeksi ise Çin’in ikili ticaret savaşı ortasında deflasyon korkularını dağıtarak dokuz ay sonra ilk kez yükseldi.

Çin ÜFE’si Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,4 oranında artış gösterdi.

Çin ÜFE'si Yüzde 0,4 ArttıReuters anketine katılan analistlerin beklentileri doğrusunda gelen veri, Şubat ayında yıllık bazda yüzde 0,1 artmıştı. Hong Kong merkezli Orient Capital Research Genel Müdürü Andrew Collier, “Enflasyonun şu an Çin’deki merkez bankasının odak noktası olduğunu sanmıyorum. Çok büyük kapasiteleri var. Aslında çoğu sektörde kapasite fazlasıydı,” ifadelerini kullandı.

Collier, küresel ekonomik durumu ve iç likidite endişerlerini Pekin’in kilit meselesi olarak yorumladı. Collier, “Gıda enflasyonu daha yüksek olmasına rağmen fiyat artışları hala kontrol altında,” dedi.

Nomura, Çin Halk Bankası’nın 2019 yılında yüzde 3’lük enflasyon hedefine ulaşmak için para politikasını kolaylaştıracağını söyledi.

Çin Halk Bankası Enflasyon Hedefi için Politika DüzenlemesiNomura ekonomistleri yayımladıklarını bir notta, “TÜFE enflasyonunun hızlanması, genel olarak fiyatlardaki artıştan ziyade domuz fiyatlarından geliyor ve enflasyonist baskılar diğer alanlara yayılmadıkça, merkez bankası domuz fiyatlarındaki döngüsel hızlanmaya daha fazla bakacak ve ekonomik büyümeyi desteklemeye devam edecektir. Para politikası, bu yılın geri kalanında önyargıyı hafifletti,” ifadelerini kullandılar.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, iki ülke arasında herhangi bir anlaşmanın şartlarını yerine getirme mekanizması da dahil olmak üzere bir ticaret anlaşmasında ilerleme kaydedildiğini söyledi. Bu yorumlara karşın bir icra mekanizmasının neye benzeyeceğini açıklamadı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu