Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’in Mart Ayı Ticaret Fazlası Beklentilerin Çok Üzerinde Geldi

Çin'in Mart ayı ihracatı beklenenden çok daha yüksek gelirken, ithalatı düşük seviyelere işaret etti.
Çin’in Mart Ayı Ticaret Fazlası Beklentilerin Çok Üzerinde Geldi
Yorum

Çin’in Gümrük İdaresi dış tiaret verilerini yayımladı ve buna göre ticaret fazlasının beklentileri fazlasıyla aştığı sonucu elde edildi. Mart ayı ihracatı beklenenin çok üstünde yükselirken, ithalatı da beklenenden daha fazla geriledi.

Çin’in dolar cinsinden ithalatı, bir yıl öncesine göre Mart ayında yüzde 7,6 oranında azalırken, yüzde 1,3’lük beklentileri geride bıraktı.

Çin Mart Ayı Dolar Cinsi İthalatİthalattaki gerilemenin iç talebin zayıf kalmasından kaynaklandığı belirtildi. Dolar cinsinden ihracat, bir yıl öncesine göre Mart ayında yüzde 14,2 oranında artarken, Reuters anketine göre yüzde 7,3 oranında artması bekleniyordu. Yuan cinsinden ihracat ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 21,3 oranında arttı. Beklenti ise yüzde 6,3 artış yönündeydi.

Bu veriler ise Mart ayında 32,64 milyar dolarlık ticaret fazlası verildiğine işaret etti. Dow Jones, fazlalığın sadece 6 milyar dolar olmasını beklerken, Reuters 7,05 milyar dolarlık bir fazla tahmin ediyordu.

Analistler açıklanan verilerin, düşük küresel talebin geri dönüşünden ziyade mevsimsel faktörlerden kaynaklandığını açıkladı.

Veri Mevsimsel Faktörlerden EtkilendiAyrıca yeni Ay tatillerinin ardından Şubat ayındaki ticari aktiviteyi hafifleten sevkiyatların artmasıyla birlikte verilerin bu seviyelerde geldiği ifade edildi. Çin’de Ocak-Mart döneminde dış ticaret fazlası ise 529,67 milyar yuan oldu.

Çin’in ABD’yle olan Mart ayı ticaret fazlası ise 20,5 milyar dolara ulaştı. Bu seviye, Şubat ayında 14,72 milyar dolardan daha geniş bir marjı temsil etti. Toplamda ilk çeyrek için Çin, ABD ile ticaretinde 62,66 milyar dolar fazla verdi.

Capital Economics’in kıdemli Çin ekonomisti Julian Evans-Pritchard, ithalat hacimlerinin baskılanma olasılığı yüksek olduğunu söyledi.

İthalat Hacimlerinin Baskılanması MuhtemelAyrıca Pritchard, “Politika teşvikinin talebin artmasına yardımcı olduğu ve elektronik sektörünün envanter döngüsünden kaynaklanan geçici sürüklenmelerin solmaya başlaması nedeniyle muhtemelen kısa vadede bir miktar iyileşecektir,” ifadelerini kullandı.

İleriye bakıldığında, ithalat hacimlerinin baskı altında kalması beklenirken, politika teşvikinin talebin artmasına yardımcı olduğu ve elektronik sektörünün envanter döngüsünden kaynaklanan geçici gecikmelerin etkisini kaybetmeye başlaması nedeniyle yakın vadede bir miktar iyileşme gösterecektir.

IMF, 2019 yılı için küresel büyüme tahminini yüzde 3,3’e indirirken, Çin’in büyüme tahminini yüzde 6,3’e yükseltti.

IMF Büyüme Tahminini YükselttiIMF, Pekin’in ekonomiyi destekleme çabasına ve ABD ile mücadelesinin görünümünü iyileştirdiğine vurgu yaparak, ülkenin 2019 büyüme tahminini yukarı yönlü revize etmişti. Bir önceki tahmini yüzde 6,2 seviyesinde bulunurken, 2020 yılı için tahminini yüzde 6,1 düzeyine çekmişti.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Washington ile Pekin arasında bir anlaşmaya varmak için icra mekanizması konusunda hemen hemen anlaştıklarını söylemiş ve iki ülke arasında bir ticaret anlaşmasının yakın olduğuna inandığını dile getirmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu