Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’in Konut Fiyat Artışı Ekim’de Daha Yavaş Büyüme Gördü

Çin’in yeni konut fiyatları Ekim ayında istikrarlı bir şekilde artsa da ivme kaybedilen daha büyük şehirlerde yumuşak yamalar ortaya çıktı.
Çin’in Konut Fiyat Artışı Ekim’de Daha Yavaş Büyüme Gördü
Yorum

Çin’in yeni konut fiyatları Ekim ayında istikrarlı bir şekilde artmaya devam etti. Ancak ülkenin ivme kaybettiği daha büyük şehirlerde yumuşak yamalar ortaya çıktı ve bu durum yerel makamların, aksayan talebi artırmak için bazı anti-spekülatif önlemleri gevşetebileceğini öne sürdü.

Reuters, Cuma günü Ulusal İstatistik Bürosu (NBS) verilerine dayanarak Çin’in 70 büyük şehrinde ortalama yeni konut fiyatlarının Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 0.5 arttığını hesapladı.
NBS tarafından incelenen 70 kentin çoğu hala yeni evler için aylık fiyat artışı bildirdi.

Artış Eylül’deki 53’ün 50’ye gerilemesine rağmen gerçekleşti ki bu, 44 olarak gerçekleşen Şubat 2018’ten beri en düşük seviyeydi.

Çin’in Konut Fiyat Artışı Ekim 2018 Şubat En Düşük Seviye Yıllık büyüme de Ekim ayında konut fiyatlarının yüzde 7.8 oranında artmasıyla sektördeki yumuşaklığa işaret etti. Eylül’de oran yüzde 8.4’ken yavaşlama geçen yılın Ağustos ayından bu yana en düşük hızdı. Nomura analistleri verilerin ardından; “Özellikle düşük kademeli şehirlerde emlak piyasası koşullarının kötüye gitmesini bekliyoruz. Ayrıca Pekin’in emlak sektöründeki sıkılaştırma önlemlerini, büyümeyi istikrara kavuşturmak için en geç 2020 baharında geri alması gerekebileceğine inanıyoruz.” dedi.

Fiyatlardaki mütevazı artış ülke genelinde karışık eğilimleri maskeledi ki bazı şehirlerde hızlı yavaşlama belirtileri varken bazıları ise halen aşırı ısınma riskleri taşıyordu.

Çin Konut Fiyat Artışı Karışık Pekin, Şanghay, Shenzen ve Guangzhou olmak üzere Çin’in büyük kentlerinde fiyat artışı bir önceki aya kıyasla yüzde 0.1 yükselirken, Eylül’deki yüzde 0.4’lük yükselişin arkasında kaldı. Çin’in başkenti ve yaklaşık 22 milyon evi olan Pekin, yeni konut fiyatlarının aylık bazda yüzde 0.2 düşüş kaydettiğini gördü. Buna karşılık seviye 2 ve seviye 3 şehirlerindeki fiyatlar yüzde 0.5 ve yüzde 0.6 arttı ki sırasıyla yüzde 0.1 ve yüzde 0.2 puan yavaşlamayı temsil etti. 2 milyonluk bir şehir olan Xining ise aylık bazda yüzde 2.8’lik bir artışla ayın en iyi fiyat performansçısı oldu.

Çinli düzenleyiciler, talebi teşvik etmek için emlak sektörünü bir araç olarak kullanmama sözü verse de bazı analistler sektördeki geniş ılımlılığın eyalet hükümetlerine frenleri gevşetmek için bahane yaratabileceğini savundu.

Çin Yetkililer Konut Fiyat Artışı Ilımlılık Bahanesi Yapabilir Örneğin, Nanjing ve Tianjin gibi daha düşük seviyeli şehirler dahil olmak üzere birkaç merkez, yetenekli iş gücünü çekmek için ev satın alma kontrollerini kolaylaştırmıştı ki bu bazıları tarafından yerel emlak piyasasını artırmanın bir yolu olarak görülüyordu.

Eski bir merkez bankası danışmanı da bu haftanın başlarında, Çin’in emlak kontrollerinin uygun olduğunu ve daha fazla sıkılaştırmaya ihtiyaç duymadığını söylemişti. Bununla birlikte hükümet destekli bir düşünce kuruluşu olan National Institution for Finance & Development kısa süre önceki raporunda, frenlemelerde ülke çapında bir geri almanın olası görünmediğini öne sürdü. Perşembe günü yayınlanan veriler, Çin’in emlak yatırımları ve satışlarındaki büyümenin Ekim ayında üç ayın en düşük seviyesine ulaştığını gösterdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu