Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’in Hizmet Aktivitesi Ölçütü Ocak 2021’de 56,3’ten 52’ye Geriledi

Çin'in hizmet sektörünün faaliyetlerini gösteren PMI göstergesi 56,3 seviyesinden 52 seviyesine gerilerken, yumuşak genişlemeye döndü.
Çin’in Hizmet Aktivitesi Ölçütü Ocak 2021’de 56,3’ten 52’ye Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin’de yeniden ortaya çıkan koronavirüs vakaları nedeniyle ekonomik göstergelerde bozulma yaşanmaya başlandı. Hafta başında imalat sektörü faaliyetlerini gösteren PMI verisi, yedi ayın en düşük oranlı iyileşmesini kaydetmişti. Aralık 2020’deki 53 seviyesinden Ocak 2021’de 51,5 seviyesine gerilemişti.

Çin’in hizmet PMI verisi, 2020 yılını yumuşak bir genişlemeyle 56,3 seviyesinden sonlandırırken, 2021 yılına 52 seviyesine gerileyerek başladı.
Çin İş Aktiviyesi Endeksi - Ocak 2021
Kaynak: Markit Economics

Manşet mevsim etkilerinden arındırılmış Ticaret Aktivite Endeksi, Kasım ayından bu yana daha fazla ivme kaybına işaret etti. Mevcut dokuz aylık genişleme döneminde kaydedilen en yavaş büyüme oranı da gerçekleşmiş oldu.

Devam eden koronavirüs salgını nedeniyle müşteri talebinin azaldığına dair raporların ortasında, kısmen ihracat satışlarındaki yavaş artışa bağlı olarak, geçen Ağustos’tan bu yana toplam yeni çalışma miktarı en düşük oranda arttı. İstihdam cephesinde ise personel seviyeleri Ocak’ta sadece hafif bir yükseliş kaydetti. Girdi maliyetleri daha keskin artarken, fiyatlar enflasyonu mütevazı bir orana indi.

Ticari faaliyette görülen eğilime paralel olarak, Çinli hizmet şirketlerinin aldığı toplam yeni iş, Ocak’ta daha yumuşak bir artış gösterdi. Güçlü olmasına rağmen satışlardaki son artış, geçen Ağustos ayından bu yana en yavaş olanıydı. Yurt dışından yeni siparişler de üç aydır en düşük hızda artış kaydetti. Panelistlere göre; yüksek satışlar, müşteri talebinin daha da canlanması ve yeni müşteri kazanmalarından kaynaklandı.

Çin’deki hizmet şirketleri Ocak ayında altıncı ay için personel düzeylerini artırırken, istihdam yaratma oranı Kasım’daki yükselişi sıfırladı.
Çin Hizmet PMI İstihdam Endeksi - Ocak 2021
Kaynak: Markit Economics

Beklenenden daha yumuşak satış büyümesi ve artan işgücü sayılarının bir kombinasyonu, şirketlerin olağanüstü işler başarmasını sağladı. Tükenme oranı ılımlı kalırken, birikmiş işler son üç ayın hepsinde düştü. Daha yüksek işçilik, hammadde ve nakliye maliyetleri raporları, yılın başında ortalama işletme giderlerini yükseltti. Özellikle maliyet enflasyonu Nisan 2012’den bu yana ikinci en keskin hızına ulaştı.

Hizmet şirketlerinin talep ettiği fiyatlar ise üç aydır görülen seviyeden mütevazı bir yükseliş kaydetti. Anket katılımcıları müşterilere daha yüksek maliyet yükleri getirme girişimlerinin satışları teşvik etme çabalarıyla sınırlandığını belirttiler.

12 aylık faaliyet görünümüne ilişkin ticari güvenin ise Ocak’ta güçlü kalmasına rağmen olumlu havanın Aralık’tan daha zayıf olduğu görüldü. Özellikle iyimserlik seviyesi geçen Eylül ayından bu yana kaydedilen en düşük seviyedeydi. Firmalar, Covid-19 salgını sona erdiğinde müşteri talebinin toparlanmasını ve aktivite seviyelerinin genişlemesini bekliyorlar.

İmalat ve hizmet sektörlerinin ağırlıklı ortalaması olan Çin Bileşik Çıktı Endeksi ise Aralık’taki 55,8 seviyesinden Ocak’ta 52,2 seviyesine ulaştı.
Çin Bileşik Çıktı Endeksi - Ocak 2021
Kaynak: Markit Economics

Çin’in toplam üretimindeki mütevazı artışa işaret eden endeks, hem imalat hem de hizmet faaliyetlerindeki yavaş artışın etkisiyle geçen Mayıs’ta başlayan mevcut genişleme döneminden bu yana en yumuşak hızda büyüdü.

Ocak ayında bileşik yeni işlerin büyümesi de zayıfladı. Genel olarak güçlü olmasına rağmen genişleme oranı, hem mal üreticileri hem de hizmet sağlayıcıları satışlarda daha yavaş artışlar kaydettiği için dokuz ayın en düşük seviyesinde kaldı. Ayrıca hizmet firmalarındaki istihdam yaratımının imalatçılardaki kesintileri telafi etmesiyle bileşik düzeydeki istihdam sadece biraz artış gösterdi.

Ocak’ta bileşik girdi maliyeti enflasyonu 39 ayın en yüksek seviyesine ulaşırken, her iki sektör de harcamalarda keskin artışlar kaydetti. Sonuç olarak Çinli firmaların uyguladığı fiyatlar, sağlam bir şekilde yükseldi. Ülkenin gösterge endeksleri ise verilerin ardından karışık bir seyir izledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu