Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Haziran PMI Verileri, İyileşmenin Devam Ettiğini Gösterdi

Çin Ulusal İstatistik Bürosu, ülkenin üretim faaliyetinin Haziran’da genişlediğini açıkladı. Piyasa beklentisini aşan ve üç ay içindeki en iyi okuma olan PMI, iyimserliği artırdı.
Çin Haziran PMI Verileri, İyileşmenin Devam Ettiğini Gösterdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünyanın ikinci en büyük ekonomisinin bugün açıkladığı verilere göre ülkenin iyileşmesi Haziran ayında da devam etti.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu’nun verilerine göre İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi, Haziran ayında 50,9 seviyesinde gerçekleşirken, imalat dışı endeks de 54,4 ile Kasım 2019’dan bu yana en yüksek seviyeyi gördü.

50’nin üzerindeki okumalar fabrika üretiminde artışı temsil ederken Haziran ayı imalat PMI, Mayıs’taki 50,6’lık okumadan hafifçe yüksek geldi. 54,4’lük imalat dışı PMI ise Mayıs’taki 53,6’dan da analistlerin aynı seviyedeki beklentilerinden de iyi geldi.

South China Morning Post, haberi Çin’in PMI verilerinin ekonominin Haziran’da istikrar kazandığına işaret ettiğini belirterek paylaştı.

Capital Economics’ten Julian Evans-Pritchard; “Son veriler, inşaat faaliyetlerindeki devam eden gücün yanı sıra imalat ve hizmetlerdeki daha hızlı iyileşme sayesinde ekonomik büyümenin Haziran ayında hızlandığını gösteriyor. Güçlü altyapı harcamaları dış zayıflığı dengelediğinden, iyileşme önümüzdeki aylarda sağlam kalmalıdır.” dedi. Her iki endeksi de birleştiren kompozit PMI ise Mayıs’taki 53,4’ten Haziran’da 54,2’ye yükseldi.

Hem imalat hem de imalat dışı PMI verileri, üretim anketinin tarihi düşük seviyeleri görmesinin ardından arka arkaya dördüncü ay oyunca pozitif bölgede kaldı.
Çin Haziran PMI Veri
Kaynak: SCMP

Nitekim Şubat ayında imalat PMI 35,7 ve imalat dışı PMI 29,6 ile tarihi düşük seviyeleri görmüştü. Zaten bu çöküşler, Çin ekonomisinin yüzde 6,8 oranındaki ilk daralmasının erken işaretleri olarak yorumlanmıştı. Fakat ülke o zamandan bu yana nispeten hızlı bir şekilde toparlanmıştı.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu da Mayıs ayında açıkladığı verileri “ekonomi iyileşmeye devam etti” başlığıyla paylaşmıştı. Öte yandan Haziran raporunda küresel ekonomide yüzde 4,9 küçülme öngören Uluslararası Para Fonu, ABD için yüzde 8 daralma tahmini yaparken Çin için yüzde 1 büyüme tahmininde bulundu. 2021 içinse ABD’nin yüzde 4,5, Çin’in yüzde 8,2 toparlanacağını öngördü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu