Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’in Eylül-Kasım Arasındaki ABD Soya Fasulyesi Alımı Geçen Yıla Kıyasla 13 Kat Arttı

Washington ile Pekin arasındaki ticaret görüşmeleri devam ederken, Çin ABD'den soya fasulyesi ithalatını artırdı.
Çin’in Eylül-Kasım Arasındaki ABD Soya Fasulyesi Alımı Geçen Yıla Kıyasla 13 Kat Arttı
Yorum

Dünyanın en büyük iki ekonomisi ticaret konusunda anlaşmaya çalışmaya devam ederken Çin daha fazla ABD soya fasulyesi alıyor. ABD Soya İhracat Konseyi için Büyük Çin Bölge Direktörü olan Xiaoping Zhang, bu yıl Eylül ve Kasım ayları arasında Çin’in Amerikan soya fasulyesi ithalatının geçen yılın aynı dönemine göre 13 kat arttığını söyledi.

Rakamın Çin ve ABD verilerinin analizine dayandığı bilgisi verildi. Pekin’den ABD tarifelerine misillemenin ardından ABD’nin Çin’e soya ihracatı geçtiğimiz yılın ikinci yarısında keskin bir şekilde düşmüştü.

Gelişmelere atıfta bulunan Zhang, sonucunda bu yılki tüm Çin soya fasulyesi alımlarının belirli düzenlemelerle gerçekleştiğini söyledi.

Bu Yılki Çin Alımları Belirli Düzenleme Gerçekleşti Cuma günü Çin Maliye Bakanlığı tarafından kamuoyuna açıklanan trende göre Çinli şirketlerin belirli miktarlarda ABD emtialarını “bağımsız olarak ithal ettiği” ve hükümetin, şirket uygulamalarına dayanarak ABD soya fasulyesi, domuz eti ve bazı diğer ürünler için tarifeleri feragat etmeye çalıştığı bildirildi.

Geçmişte ise Pekin, ABD tarımsal alımlarını Çin pazarının gereksinimlerine ve pazar temelli ilkelere göre ifadeleri gibi belirsiz bir şekilde tarif etme eğilimindeydi.

Öte yandan Çin Ticaret Bakanlığı’ndan gelen açıklamalar ve diğer raporlar, birinci aşama anlaşmanın Çin’in ABD’den daha fazla tarımsal ürün alımını içereceğini göstermişti.

Çin ABD Soya Fasulyesi ArtırdıWind Financial veritabanı aracılığıyla erişilen Çin gümrük vergileri, Çin’in ABD’ye ihracatının Kasım ayında yüzde 23 düştüğünü fakat ithalatın yüzde 2.7 arttığını ortaya çıkarmıştı ki bu Ağustos 2018’in ardınsan görülen ilk artışı temsil etmişti.

Nomura’nın baş Çin ekonomisti olan Ting Lu, Pazartesi günkü notunda, ithalattaki artışı ticaret görüşmeleri arasında ABD’den daha fazla tarımsal ürün ithalatına ve Çin’in 15 Aralık’ta yürürlüğe girecek olan Amerikan vergilerine misilleme planıdüşüncesiyle ABD’den yapılan ithalatın olası ön yüklemesine bağladı. Öyle ki Çin’in genel soya ithalatı, Kasım ayında yüzde 53.9 artışla 8.278 milyon ton olarak Ağustos’tan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu