Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Zirvede Dengeli Bir Ticaret Anlaşması İstiyor Ama ABD İlgilenmiyor

Trump ve Xi arasındaki görüşme için geri sayım başlarken, tarafların istekleri daha fazla şekillenmeye başladı.
Çin Zirvede Dengeli Bir Ticaret Anlaşması İstiyor Ama ABD İlgilenmiyor
Yorum

ABD Başkanı Donald Trump ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping arasında yapılacak toplantıya iki günden az bir sür kaldı. Toplantı zamanı yaklaştıkça görüşülecek önemli konular da ortaya çıkmaya başladı. Bu konulardan birisi de dengeli bir anlaşma sağlamak şeklinde açıklandı.

Çin yeni bir anlaşma yerine adil bir anlaşma yapılması gerektiğine inanırken, ABD tarafı dengenin olmayacağını ifade ediyor.

Çin Adil Anlaşma İstiyorKonuya aşina kaynaklara göre; ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer, Çinli meslektaşlarına anlaşmada dengenin olmayacağını söyledi. ABD’nin dengeye öncelik vermemesinin nedeni ise Çin’in geçmiş ticaret işlemlerinden kaynaklanıyor. Diğer şeylerin yanı sıra Çin, ABD teknolojisini çalmakla suçlanıyor.

Lighthizer, Pazartesi günü yapılan bir telefon görüşmesinde, Çin’in görüşme bilgisine sahip iki kişiye göre; mevcut durumuna yol açan fikri mülkiyet haklarının ihlal edildiğine işaret ederek, herhangi bir ticaret anlaşmasının dengeli olduğu görüşünü reddetti. Lighthizer, Çin Başbakan Yardımcısı Liu’ya yaptığı açıklamada, ülkenin mevcut durumuna yol açan önceki birçok fikri mülkiyet ihlali nedeniyle Pekin’in talep ettiği gibi hiçbir ticaret dengede olamayacağını söyledi.

Liu ise ülkenin Mayıs ayındaki birkaç devlet medya kuruluşunda belirtilen konumunu yinelemeyi tercih etti.

Liu Ülkenin Konumunu BelirlediLiu’nun bahsettiği metine göre; Çin halkı tarafından kabul edilebilir ve ülkenin egemenliğini ve onurunu baltalamayan terimlerle dengelenmeli ve ifade edilmelidir. Trump, Çin’i kademeli olarak aradığı ve ABD’nin iki taraf arasındaki ticarette sürekli olarak artırdığı açığı azaltmak için tarifeleri hedefledi.

Sayım Bürosu verilerine göre; 2018’deki açık 419,5 milyar dolara, 2019 yılının ilk dört ayında ise 106,9 milyar dolara ulaştı. Trump, Çarşamba günü bir anlaşma görmek istediğini ancak işlerin şu anda olduğu halinden memnuniyet duyduğunu söyledi. Fox Business Network’e de “Benden daha fazla anlaşma yapmak istiyorlar,” dedi.

ABD, Beyaz Saray ekonomi danışmanı Larry Kudlow’a göre; yapısal reformları sürdürmeye devam etmeyi planlıyor.

ABD Yapısal Reformları SürdürüyorÜstelik Çin bunları kabul edemezse yeni bir tarifeyle ilerleyecekler. ABD, 250 milyar dolar değerindeki Çin malına yüzde 25 tarife uyguladı ve geri kalan 30 milyar dolarlık ürüne ilave vergi koyma tehdidinde bulunuyor.

Çinli yetkililer, Trump’ın ticaret konusundaki kelepçeleri sıkılaştırmasından dolayı bazı sorunlarının çözülebileceğini umuyor. Öncelikleri arasında ABD teknolojisinin Huawei Technologies’e satılması yasağının kaldırılması, mevcut tüm tarifelerin düşürülmesi ve konuyla ilgili bilgisi olan iki kişiye göre; ABD mallarının daha düşük alım miktarının kabul edilmesi yer alacak.

Kaynaklar, bu öğelerin bu haftaki görüşmelerde değil, sonunda bir anlaşma için Çin’in kontrol listesinde olduğunu söylediler.

Çin'in Kontrol Listesinde OlanlarBu ise iki liderin, sonunda bir uzlaşma sağlanabileceğini düşündüklerinde hala belirsiz bir sürüme ulaşma şansına ulaşabileceği anlamına geliyor. Trump, Huawei’de toplanmaya istekli olduğuna işaret ederken, diğer iki konu bir gerçeklik olmaktan uzak. ABD ekibi, Çin’in bir anlaşmaya varabileceğini kanıtladığında tarifeleri kaldırmak için olası bir programı tartıştı.

Trump daha önce danışmanlara Çin’in 1,2 trilyon dolarlık alım teklifini, iki veya üç kat istediğini söylemişti. Bunun daha azını istemeyen Trump, Osaka’ya Lighthizer ve Ekonomi Danışmanı Peter Navarro dahil olmak üzere ticaret ekibinin birçok üyesi ile katıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu