Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Bazı Alanlarda Fazla Değişirken Bazılarında Pozisyonunu Koruyor

10 yıl içinde Çin'de neyin değişip neyin değişmediği incelendiğinde ortaya üç önemli faktör çıktı.
Çin Bazı Alanlarda Fazla Değişirken Bazılarında Pozisyonunu Koruyor
Yorum

Yüksek hızlı demiryolu ağı gibi bazı açılardan Çin, ABD’nin en gelişmiş bölgelerine rakip, hata bazen onları geçiyor. Hızlı tren temiz, verimli ve yolcuları Şanghay’dan Pekin’e 4,5 saatte taşıyabiliyor.

Ancak Şanghay’ın finans merkezine kısa bir sürüş mesafesinde, Çin’in hala mücadele eden kısımları var. Marketplace de ülkede neyin değişip neyin değişmediğine dair incelemesinde üç temel hikayeyi ele almış. Buna göre işçi tutumları, Çin’deki günlük yaşantı ve hükümet kuralları değerlendirilmiş.

İşçi tutumlarının değiştiğini savunan Marketplace, Çinli çalışanların ABD’li meslektaşlarına kıyasla haftada 12 saat daha fazla çalıştığını belirtti.

Çin İşçi Tutumları Değişti Ancak bunun devam etmeyebileceğini ve işverenlerin işçileri çekmeye alışması gerektiğini de ekledi. Çoğunlukla yoksul kırsal bölgelerden olan önceki nesillerin, şehirlere göç ettiği ve inşaat alanlarında, fabrikalarda ya da başka yerlerde, köylerinde emekli olabilmek için ellerinden geldiğince fazla mesai yapmaya istekli oldukları vurgulandı.

Fakat fabrikalardan ileri teknoloji devlerindeki işçilere kadar genç çalışanların, bu dinlenmek için daha fazla kişisel zaman anlamına gelirse daha az kazanmaya istekli oldukları görüldü.

Çin Değişen Değişmeyen FaktörlerHabere göre üniversite öğrencileri de yüksek baskı altında olmayan işler yapmak istediklerini söyledi. Çin’deki internet devlerinin yardımıyla ülkedeki günlük yaşamın değiştiği de aktarıldı. Örneğin Çinli teknoloji devlerinin bazı yenilikçi özelliklerinden bahsedildi.

Nakitsiz ödemenin büyük şehirlerde giderek yaygınlaştığı ve esnafların nakit yerine mobil ödemeyi tercih ettiği görüldü. Çin interneti yoğun şekilde sansürlense de yerli firmalar, batılı devlerle rekabet edebilecek şekilde geliştirildi.

Çin hükümetinin kurallarının ve düzenlemelerinin öngörülemezliğinin ise değişmediği dile getirildi. Kaldı ki başta ABD olmak üzere yabancı işletmeler de uzun zamandır bu durumdan şikayetçiydi. Mesela Çin devlet işletmeleri ve yerel rakipler uzun zamandır önceden bilgilendirilirken yabancı firmalar karanlıkta tutulmaktan şikayet etti. Bununla birlikte, özel sektördeki bazı Çinli işletmeler de hükümet kurallarının merhametinde olmalarından dolayı yakındı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu