Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Başbakanı: Hong Kong Henüz Protesto Çıkmazından Kurtulmadı

Çin Başbakanı Li Keqiang, Hong Kong'un aylarca süren protestoların ardından kentin ekonomisinin yüzleştiği ikilemden çıkmadığını söyledi.
Çin Başbakanı: Hong Kong Henüz Protesto Çıkmazından Kurtulmadı
Yorum

Pazartesi günü Pekin’de Hong Kong lideri Carrie Lam ile bir araya gelen Çin Başbakanı Li Keqiang, Asya’nın finans merkezinin aylarca süren protestoların ardından kentin ekonomisinin yüzleştiği çıkmazdan çıkmadığını söyledi.

Lam, Li ile düzenli bir görev ziyareti sırasında bir araya geldi ki kendisinin burada aynı zamanda Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile buluşması bekleniyordu. Buluşmalar Hong Kong polisinin Pazar gecesi geç saatlerde meydana gelen sokak gösterilerinde göz yaşartıcı gaz kullanmasının ardından geldi.

Çin Başbakanı Li, Lam ile görüşmesinin açılış konuşmasında; “özel idari bölge hükümeti yasa ve düzene göre çabalarına devam etmeli, şiddete son vermeli ve kaosu durdurmalı” dedi.

Hong Kong lideri Carrie Lam Çin Başbakanı Li Keqiang Görüşme Lam’im ziyareti, Xi ile görüşmelerin muhtemel bir kabine değişikliği dahil kentin siyasi krizi hakkında yeni talimatlar getirebileceği yönündeki spekülasyonların üzerine geldi.

İkili daha önce Kasım ayının başında Şanghay’da bir araya gelmiş ve Xi kargaşaya rağmen Lam için “yüksek güven” duyduğunu bildirmişti. Öte yandan Çin, protestocuların taleplerine ve Çin karşıtı söylemlere rağmen “bir ülke iki sistem” formülünü savunmaya devam ediyor.

Yaklaşık 7 milyon kişiye ev sahipliği yapan şehir, şiddetli protestolardan özellikle etkilenen turizm ve perakende sektörüyle üçüncü çeyrekte 10 yıldır ilk kez durgunluğa girdi.

Hong Kong Protesto 7 Ayına GiriyorMevsimsellikten arındırılmış verilere göre üçüncü çeyrekte ekonomi yüzde 3.2 oranında daraldı. Pazar günü yayınlanan resmi veriler de Hong Kong Uluslararası Havaalanı’nın Kasım ayında on yıldan daha uzun süredir yolcu sayısındaki en büyük düşüşü kaydettiğini gösterdi.

Lam yönetimi 25 milyar Hong Kong doları seviyesinde teşvik açıklasa da analistler bu rakamın, huzursuzluk devam ettiği sürece büyük bir etkiye sahip olmayacağı yönünde görüş bildirdi. Hong Kong Retail Management Association bu ayın başlarında 64.000’den 7.000 civarında lisanslı perakende kuruluşunun önümüzdeki altı ay içinde kapanmaya zorlanacağını tahmin etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu