Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’in Ant Group Düzenlemesi, Ülke Ekonomisi için Hiç İyi Değil

Çin'in Ant Group üzerindeki düzenlemelerinin, finansal teknoloji alanına ve ülke ekonomisine kötü olacağı savunuluyor.
Çin’in Ant Group Düzenlemesi, Ülke Ekonomisi için Hiç İyi Değil
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin, Ant Group’un halka arzına birkaç gün kala aniden askıya aldığını açıklamıştı. Alibaba için de büyük bir şok yaşanırken, Hong Kong’da işlem gören hisseleri sert düşmüştü. Bu hafta ise tekel karşıtı soruşturmaların doğrulanmasıyla Pazartesi günü %8 civarında değer kaybetmişti.

Orient Capital Research Genel Müdürü Andrew Collier ise finansal teknoloji devi Ant Group’un artan düzenleyici incelemesinin hem Çin ekonomisi hem de ülkenin finansal teknoloji sektörü için kötü olabileceğini dile getirdi.

NBS tarafından yapılan açıklamada, Çin’in 2019 büyümesi %6’ya indirilirken, 2020’nin 3. çeyreğinde %4,9 büyüdü.
Çin 2019 GSYİH Büyüme Revizesi
Kaynak: NBS

Koronavirüs pandemisinden ağır darbe alan Çin ekonomisi, Collier’e göre Ant Group düzenlemesiyle kötü bir etki daha alabilir. Çin’li düzenleyicilerin halka arzı beklenmedik bir şekilde askıya alması, Jack Ma ve firmadaki diğer yöneticilerle yasal kaygılar nedeniyle Çinli yetkililer tarafından röportaj yapıldıktan kısa bir süre sonra gerçekleşti.

CNBC’deki bir programa katılan Collier, “Jack Ma birçok üst düzey politikacıyı rahatsız eden, korkunç konuşmasını yaptığında, bunun tek seferlik bir şey olacağını düşündüğüm doğrudur,” dedi. Tartışmalı konuşma sırasında Ma’nın düzenleyicileri eleştirdiğini hatırlattı. Ancak bu konuşma hem Ant’ın halka arzını ertelemesine hem de Alibaba’nın hisselerinin düşmesine neden oldu.

Collier, “Açıkçası bu liderlik ve muhtemelen devlet bankaları tarafından tüm fintech sektörünü çökertmek için bir bahaneydi. Bunun bir kısmı meşru, çünkü biliyorsunuz finansal bir kriz olasılığı. Ancak Ant Financial’ın kanatlarını çok ciddi şekillerde kırpmışlardı,” ifadelerini kullandı.

Alibaba ve Ant için sorunlar, geçen hafta Çinli yetkililerin e-ticaret deviyle ilgili tekel karşıtı bir soruşturma duyurmasıyla arttı.
Alibaba Hisseleri Sert Düşüş
Grafik: MarketWatch – 28.12.2020

Çinli düzenleyiciler kısa süre önce Ant Group’a da işlerini düzeltme talimatı verdi. Bu gelişmeler, Alibaba’nın Hong Kong borsasında işlem gören hisselerinin sert düşmesine neden oldu. Hesaplamalara göre 831 milyar Hong Kong dolarından fazla piyasa değeri sadece iki seansta silindi.

Collier, Ant’ı çevreleyen düzenleyici incelemenin muhtemelen hem Çinli tüketiciyi hem de siyaseti koruma arzusu etrafında yoğunlaştığını söyledi. Collier, Fintech’in geleceği veya Çin ekonomisinin geleceği için bu hamlelerin iyi olmadığını ifade etti.

Başta Çin Halk Bankası’nın tüketiciyi korumaya çalıştığını düşündüğünden bahseden Collier, “Şimdi çok ciddileştikleri ve yeni iddialar öne sürdükleri ve işlerinin geniş alanlarını küçültmelerini söyledikleri için bunun kısmen bu şirketlerin boyutunu küçültmek için siyasi bir amaç olduğunu ve böylece önemli olmadıkları açık. Pazar payı ve devlet sisteminin varlığını tehdit ediyor,” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu