Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin: ABD Ticaret Müzakerelerinin Her Türlü Sonucuna Yanıt Vermeye Hazırız

Çin Ticaret Bakanlığı, Perşembe günü yaptığı açıklamada Pekin’in ABD ticaret müzakerelerinde her türlü sonuca cevap vermeye hazır olduklarını söyledi. Detaylar aşağıda;
Çin: ABD Ticaret Müzakerelerinin Her Türlü Sonucuna Yanıt Vermeye Hazırız
Yorum

Çin Ticaret Bakanlığı, Perşembe günü yaptığı açıklamada Pekin’in ticaret konusunda ABD’ye cevap vermek için gerekli hazırlıkları yaptığını söyledi. Çin Başbakan Yardımcısı Liu He ve ekibi, ticaret görüşmelerinin 11. turu için Washington’a varmak üzereyken Trump’ın tarife tehdidi, bir anlaşma yapılabileceği konusundaki umutları suya düşürmüştü.

Nitekim Trump, Pazar günü tüm dünyayı sarsan bir paylaşımla, 200 milyar dolarlık Çin ürünü üzerindeki vergilerin Cuma günü yüzde 10’dan yüzde 25’e çıkartılacağını, yakın vadede 325 milyar dolarlık Çin ürününe daha tarife uygulaması yapılacağını bildirmişti.

Trump Çarşamba günü de Çin anlaşmayı bozdu diyerek gemileri yakmış, bir anlaşma yapılamasa bile bunun ABD için iyi olacağını savunmuştu.

Çin ABD Ticaret Müzakerelerinde Her Türlü Sonuca Yanıt Vermeye Hazır Ne var ki önceki Avustralya Başbakanı Kevin Rudd, bugün verdiği bir demeçte ABD’nin Çin’in bir anlaşma için ekonomik açıdan umutsuz olduğu yönündeki varsayımının doğru olmadığını dile getirdi. Çin Ticaret Bakanlığı’ndan gelen son açıklamalar da Kevin Rudd’un görüşünün doğru olabileceğini gösterdi. Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng, bugünkü haftalık basın toplantısında Çin tarafının her türlü sonuç için halihazırda hazırlıklı olduğunu belirtti.

Bunun yanında ABD ile Çin taraflarının ticaret meselelerini, tek taraflı eylemlerle değil müzakereler yoluyla çözebileceklerini umduğunu da söyledi.

Çin Ticaret Bakanlığı Ticaret Mesele Müzakere Çözme Umuyor Trump’ın söz ettiği ek tarifelerin etkisi ve Çin’in tarifelere tepkisiyle ilişkin sorulara da Gao Feng; “tarifelerin sorunu çözmenin bir yolu olmadığını pek çok kez anlattık” ifadeleriyle yanıt vererek ABD şirketlerinin ve dünya ekonomisinin bu tarifelerden olumsuz yönde etkileneceğini kaydetti. Tarifelerin Çin ekonomisine doğrudan etkisiyle ilgili ise bir şey demedi.

Zaten Çin, daha önceki yüksek gerilim vakalarında da ABD’ye kıyasla işlerini çok daha sessiz yürütmüş, Trump gibi iki ülke arasındaki meseleleri tüm dünyaya ilan etmemişti. Bu kez de sakinliğini koruyan ülke, Trump’ın Pazar günkü tweetlerine de hemen cevap vermemiş, Ticaret Bakanlığı’nın Çarşamba akşamı geç saatlerde karşı önlemler alınacağı şeklindeki duyurusuna kadar ses çıkmamıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu