Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin, ABD’nin İran Petrol Anlaşmalarıyla İlgili Yaptırımlarını Eleştirdi

Çin, Washington'ı zorbalıkla suçlayarak kendi varlıklarına ve İran petrol transferine yeni yaptırımlar uyguladığı için eleştirdi.
Çin, ABD’nin İran Petrol Anlaşmalarıyla İlgili Yaptırımlarını Eleştirdi
Yorum

Çin’den Washington için zorbalık yorumu yeniden geldi. Bu sefer hem kendi varlıklarına hem de İran’dan petrol transferinden şüphelenilen insanlara yeni yaptırımlar uyguladığı için eleştirdi. Daha önce ise ABD’nin ticaret görüşmelerinde zorbalık ettiğini söylemişti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, Çin’in İran ile iş birliğinin meşru ve yasal olduğunu söyledi.

İran ile İş Birliği YasalABD Hazine Bakanlığı, Çarşamba günü yaptığı açıklamada Washington’un Tahran’a tek taraflı sınırlarını tek taraflı ihlal ettiğini söylediği için beş Çin uyruklu ve altı kuruluşa yaptırım uyguladığını söyledi. Bunlar arasında ikisi Cosco Shipping Corporation iştiraki olan Cosco Shipping Tanket Dalian ve Cosco Shipping Tanker Seaman and Ship Management Co. Ltd. olarak açıklandı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çarşamba günü New York’ta “Çin’e ve tüm ülkelere her ihlali yaptırım uygulayacağımızı bilin diyoruz,” dedi. ABD ile olan bir ticaret anlaşmazlığında zaten yerleşmiş olan Çin, İran ile ilişkilerinin yasal olduğunu ve saygı duyulması gerektiğini söyledi.

Sözcü Geng, “Tekel yargı yetkisi ve tek taraflı yaptırımlara her zaman karşı çıkıyoruz. ABD’nin zorbalık uygulamasına da karşıyız,” dedi.

Yaptırımlara KarşıyızWashington’ı yaptığı yanlışları düzeltmeye çağırdı. ABD’nin İran’ı suçladığı Suudi Arabistan petrol tesislerine 14 Eylül’de yapılan saldırılar, Orta Doğu’yu sarstı ve daha geniş bir savaş hakkında endişelerin oluşmasına neden oldu. İran ise bu iddiaları reddediyor.

Pompeo, “İran’ın hamleleri ne kadar fazla olursa, baskı o kadar çok olur ve olacaktır. Bu ileriye doğru giden yol, şimdi iki yeni eylemle devam ediyor, “dedi. Washington aynı zamanda İran’ın Devrim Muhafızları Birliği ile iş yapmanın riskleri konusunda ülkeleri eğitmek için çabalarını artırdığını ve onlarla ilgilenmeye devam edenleri cezalandıracağını söyledi.

ABD yaptırım listesinde yer alan diğer üç şirket, Hong Kong’a kayıtlı Çin Concord Petroleum Co. Ltd., Kunlun Shipping Company Ltd. ve Virgin Adası’na kayıtlı Kunlun Holding Company Ltd. olarak açıklandı. Cosco Shipping ve bu iç şirket, Reuters’in yorum isteğine yanıt vermedi.

Trump, Salı günü Birleşmiş Milletler’deki dünya liderleri yıllık toplantısında yaptığı konuşmada, Tahran’ın Washington’ın nükleer silah peşinde olduğunu söylediğini kabul edene kadar İran’ın ekonomisini yaptırımlarla sıkmaya devam edeceğini söyledi. İran nükleer programının her zaman sadece barış amaçlı olduğunu söyledi.

Geçen yıl Trump, Tahran’ın nükleer programını kısıtlayan yaptırımların azaltılması karşılığında İran ile yapılan uluslararası bir anlaşmadan çekilmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu