Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin, ABD için Hem En Büyük Potansiyel Pazar Hem de Tehdit

Çin’le ilgili dikkat çekici açıklamalarda bulunan Wilbur Ross, “Çin hem bölgedeki en büyük potansiyel pazar hem de başlıca askeri ve ekonomik tehdit olmaya devam ediyor” dedi.
Çin, ABD için Hem En Büyük Potansiyel Pazar Hem de Tehdit
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, bugün yaptığı açıklamada Çin’in uluslararası ticaret kurallarına uyma konusunda iyi bir iş çıkarmadığını söyledi. Ayrıca CNBC’nin haberine göre Çin hakkında “bölgedeki başlıca askeri ve ekonomik tehdit” dedi.

Milken Enstitüsü Asya Zirvesi’nin açılış gününde konuşan Ross, Çin’in ABD tarafından uygulanan 539 anti-damping ve telafi edici vergi emrinin 210’unu oluşturduğunu; ayrıca ulusal güvenlik nedenleriyle şirketlerin Amerikan tedarikçilere erişimini kısıtlayan ABD varlık listesinin iyi bir bölümünü temsil ettiğini dile getirdi.

Ross, bu yıl Singapur’da hem uzaktan hem de sahada düzenlenen zirvede; “Çin, hem bölgedeki en büyük potansiyel pazar olmaya hem de başlıca askeri ve ekonomik tehdit olmaya devam ediyor” dedi.

Çin ve diğer 14 Asya-Pasifik ülkesi tarafından imzalanan Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık (RCEP) anlaşmasının ticaretteki en hassas konuları ele almayacağını söyledi. Bilindiği gibi RCEP ticaret anlaşması, Asya Pasifik’in 15 ülkesini kapsarken ABD’yi dışlamıştı.

Bazı analistler bunun Çin’in bölgedeki siyasi ve ekonomik etkisini daha da artıracağını, bazıları ise bunun Çin için bir darbe olacağını öne sürmüştü.
ABD-Çin GSYİH Karşılaştırma
Kaynak: Trading Economics

Tartışmalı anlaşma hakkında yorum yapan Ross, anlaşmanın ele alamayacağı hassas konular derken devlete ait şirketlere sübvansiyonlar, fikri mülkiyetin korunması ve eşit pazar erişimine atıfta bulundu.

Bununla birlikte bölgesel ticaret engellerini düşürmenin önemli olduğunu belirterek şöyle dedi: “Ulusal güvenliğimizi ve ekonomik çıkarlarımızı korurken, her yerde daha özgür ve daha adil ticareti teşvik etmeye devam etmemiz çok önemli. ABD aslında en az korumacı olan büyük ekonomidir.”

Ross, Çin’le yapılan birinci aşama ticaret anlaşmasının bazı ikili meseleleri ele aldığını söyleyerek Çin’in anlaşmadan beri 23 milyar dolardan fazla ABD tarım ürünü veya bu yıl için kararlaştırılan miktarın yaklaşık %70’ini satın aldığını belirtti.

Ancak anlaşma kapsamındaki diğer kalemlerin daha düşük yüzdelerini aldığını ekledi. Ross, “Çin pandemiden kurtulduğunu açıkladığına göre umarız ki sonuç olarak birinci aşamanın iki yıllık hedefini tutturur” ifadeleriyle dikkat çekti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu