Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Hem Ekonomisini Büyütüp Hem de Sıfır Karbon Hedefine Ulaşabilir

Çin bir yandan ekonomisini büyütmeye devam ederken, öbür yandan 2050 yılına kadar sıfır karbon hedefine ulaşabilir.
Çin Hem Ekonomisini Büyütüp Hem de Sıfır Karbon Hedefine Ulaşabilir
Yorum

Yayınlanan yeni bir rapora göre Çin, önümüzdeki birkaç on yılda karbonsuzlaşma hedefine ulaşmak için ekonomik büyümeyi veya refahı feda etmek zorunda kalmayacak. Cuma günü Rocky Mountain Institute ile ortaklaşa yayınlanan Energy Transitions Commission raporuna göre ülke 2050 yılına kadar karbon ayak izini hala azaltırken kişi başına düşen ekonomik çıktısını üçe katlayabilir.

Komisyonun başkanı olan Adair Turner; Çin’in küresel ekonomideki merkezi rolü, geniş yenilenebilir enerji kaynakları ve kilit endüstrilerdeki teknolojik liderliği göz önüne alındığında, ülkenin küresel enerji geçişine öncülük etmek ve ekonomisini 2050 yılına kadar tamamen karbondan arındırmak için eşsiz bir konumda olduğunu söyledi.

İngiltere Finansal Hizmetler Kurumu’nun İklim Komitesi’nin başkanlığını da yapmış olan Turner, Çin’in karbonsuzlaşmasına ilişkin açıklamalarıyla dikkat çekti.

Çin Karbonsuzlaşma Açıklaması Sonuçta Çin, dünyanın en büyük kirleticilerinden ve 187 ülke tarafından karbon salınımını azaltma amaçlı 2015 Paris Anlaşması‘nın kilit imzacılarından bir tanesi. Ve rolü, ABD’nin bu ayın başlarında anlaşmadan resmi olarak çekilmeye başladıktan sonra daha da önemli hale geldi. Turner da bu durumun üzerini çizerek; “Dünyanın Paris İklim hedeflerini gerçekleştirmesi için Çin’in yüzyılın ortasına kadar net sıfır emisyon elde etme stratejisine sahip olması hayati önem taşıyor” dedi.

Net karbon emisyonlarının 2050 yılına kadar sıfıra indirilmesinin, aslında dünyanın en büyük ikinci ekonomisini daha güçlü hale getirebileceğini de şöyle anlattı:

Çin Karbon Emisyon Sıfıra İndirmesi Ekonomi Güçlendirebilir “2050 yılına kadar sıfır emisyon elde etmeyi taahhüt etmek, Çin’in 2050’ye kadar tam gelişmiş zengin bir ekonomi olma hedefine ulaşma yeteneğini kısıtlamak bir kenara dursun, yatırım ve inovasyonu teşvik ederek ilerlemeyi hızlandırabilir.”

Öte yandan rapor, Çin’in geri dönüşümlü malzemeler kullanarak karbonu; çelik, çimento ve kimyasal gibi ağır sanayilerden uzaklaştırmaya odaklanmasını tavsiye etti.

Diğer önlemler arasında karayolu ve demiryolu hizmetlerinin elektrifikasyonu ve uzun mesafeli uluslararası havacılık ve nakliye için biyoyakıt kullanımı yer aldı. Net sıfır hedefine ulaşmak için Çin’in toplam elektrik üretimini iki katından fazlasına çıkarması gerekeceği de söylendi. Ayrıca güneş enerjisine yıllık yatırım oranını iki katına çıkarması ve rüzgar enerjisine yatırımını üç veya dört kat çıkarması gerekeceği bildirildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu