Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

2021’de %8,4 Büyüyecek Çin’in Yükselişi 2022’de %5,5’e Gerileyecek

Çin'de 2020 için büyümenin %2,1 olacağını tahmin eden Reuters anketi, 2021'de %8,4, 2022'de %5,5 artışa işaret etti. Detaylar aşağıda;
2021’de %8,4 Büyüyecek Çin’in Yükselişi 2022’de %5,5’e Gerileyecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Yılın ikinci ve üçüncü çeyreğinde pozitif GSYİH büyümesi açıklayan Çin için gelen yeni tahminde 2021’de %8,4, 2022’de %5,5 artışa işaret edildi.

Reuters tarafından anket yapılan 72 ekonomistin medyan tahminlerine göre 2021 için öngörülen büyüme, on yıldaki en iyi okuma olurken, geçen yılki düşük taban setinden çıkarken daha az etkileyici hale getirildi. 2020 içinse büyümenin %2,1 olacağı bunun da Çin’i 1976’dan bu yana en düşük yıllık hızında olsa da büyüyen tek büyük ekonomi yapacağı belirtildi.

Ekonomi, ilk çeyrekte Wuhan kentinde ilk kez 2019’un sonlarında tespit edilen COVID-19’un tam anlamıyla salgına dönüştüğü %6,8’lik ani düşüşten istikrarlı toparlanıyor.
Çin 3. Çeyrek Büyüme Verileri
Görsel Kaynak: CNBC

UBS’deki analistleri bir notta; “Çin’in GSYİH büyümesinin 2021 yılında ihracat ve iç tüketim başta olmak üzere %8,2’ye yükselmesini bekliyoruz, Ggayrimenkul faaliyetlerinin ve altyapı yatırımlarının, azalan politika desteğinde zayıflaması beklenirken, üretim yatırım harcamalarının daha iyi kazançlarla toparlanması bekleniyor” dedi.

Bazı analistlerse Çin’deki COVID vakalarındaki toparlanmanın önümüzdeki ayın Çin Yeni Yılı döneminde bastırılmış tüketim talebini etkileyebileceği konusunda uyardı. Ankete göre ekonomik büyümenin 2020’de %5,5’e düşmesi bekleniyor. Bu, yapısal ve demografik değişiklikler nedeniyle Çin’in uzun vadeli yavaşlayan ekonomik yörüngesini yansıtıyor.

2020 ve 2021 büyümesine ilişkin medyan tahminler, Ekim ayında yapılan bir önceki Reuters anketine göre değişmedi.
ÇİN ABD GSYİH Karşılaştırma
KAYNAK: TRADING ECONOMICS

Geçen ay önemli bir gündem belirleme toplantısında Çinli liderler, bu yıl ekonomi için ani bir politika değişikliğinden kaçınarak “gerekli” politika desteğini sürdürme sözü verdiler ve 2021’de daha küçük ekonomik desteğe işaret ettiler.

Bu yıl, politika yapıcıların dünyanın en büyük ikinci ekonomisini orta gelir tuzağını geride bırakmak için hayati olarak gördüğü Çin’in 14. beş yıllık planının başlangıcı oldu.

Çin Merkez Bankası, virüsün vurduğu ekonomiyi desteklemek için Şubat ayından bu yana faiz oranlarında ve rezerv oranlarında kesintiler de dahil olmak üzere bir dizi önlem aldı. Ancak son aylarda daha istikrarlı bir duruşa geçti ve gösterge kredi faiz oranı olan kredi prime faiz oranını Mayıs ayından bu yana değiştirmeden korudu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu