Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’de Son 12 Ayda Dolar Milyarderleri Arasına 182 Yeni İsim Katıldı

Son 12 ayda Çin’de 182 yeni dolar milyarderi oluşurken, toplam sayı 799’a yükseldi. ABD 629 milyarderle ikinci sırada geliyor.
Çin’de Son 12 Ayda Dolar Milyarderleri Arasına 182 Yeni İsim Katıldı
Son Güncelleme: 
Yorum

2020 Hurun Küresel Zengin Listesi’ne göre son 12 ay içerisinde Çin’de 182 yeni dolar milyarderi çıktı. Böylelikle 31 Ocak 2020 itibarıyla Çin’deki toplam dolar milyarderlerinin sayısı 799 oldu. ABD borsalardaki rekorlara rağmen söz konusu dönemde 59 dolar milyarderi çıkarırken, toplam sayıyı 629’a taşıdı.

Çin’de dolar milyarderi sayısı ticaret ihtilaflarına rağmen artış gösterdi.

Çinli MilyarderlerEkonomi anlamında Çin’den önce olan Amerika 629 milyarder ile Hurun Global Rich List 2020’nin ikinci sırasında yer alıyor. Üçüncü sırasında ise 137 dolar milyarderine sahip olan Hindistan yer alıyor. Çin’in başkenti Pekin dünyada en fazla dolar milyarderine sahip şehir konumunda. 110 milyarderi olan Pekin zirvedeki yerini 5 yıldır koruyor. Onun hemen ardında ise 98 dolar milyarderinin yaşadığı New York geliyor.

Tüm dünyadaki en zengin kişilere baktığımızda Amazon’un Kurucusu ve CEO’su Jeff Bezos’un 140 milyar dolar servetiyle 3 yıldır listenin en başında yer aldığını görmekteyiz. Bezos’u  107 milyar dolar serveti olan LVMH şirketinin CEO’su Bernard Arnault takip ediyor. Üçüncü sırada 106 milyar dolar servetle Microsoft’un kurucusu Bill Gates, dördüncü sırada 84 milyar dolar servetle Facebook’un Kurucusu Mark Zuckerberg yer alıyor.

Koronavirüs salgını nedeniyle şu sıralar zor günler yaşayan ve dünya genelinde alışverişlerin büyük oranda azaldığı Alibaba.com’un kurucusu Çinli Jack Ma ise 45 milyar dolarlık servetiyle listenin 21. sırasında bulunuyor. Listede Türkiye’den yer alan isimlere baktığımızda Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker’in 3,4 milyar dolarlık servetiyle 781. sırada, Rönenans Holding Başkanı Erman Ilıcak’ın 2,9 milyar dolarla 958. sırada yer aldığını görmekteyiz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu