Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Carrie Lam’in Sızdırılan Ses Kayıtlarına Cevabı: İstifayı Hiç Düşünmedim

Sızan kayıtlara cevap veren Hong Kong lideri, hiçbir zaman Pekin’e istifa etmeyi önermediğini söyledi. İşte detaylar;
Carrie Lam’in Sızdırılan Ses Kayıtlarına Cevabı: İstifayı Hiç Düşünmedim
Yorum

Hong Kong lideri, Reuters’ın eğer yapabilirse istifa edebileceğini söylediğini iddia ettiği bir ses kaydı hakkındaki haberine cevap verdi. Çıkan haberlerin üzerine konuşan Carrie Lam, Çin hükümetinden kentin siyasi krizini sona erdirmek için istifa etmesine izin vermesini asla istemediğini belirtti.

Sonuçta sızan ses kaydına göre Carrie Lam, geçen hafta işletme liderlerine iade tasarısını getirerek affedilemez tahribata yol açtığını ve eğer bir seçeneği olsaydı özür dileyip istifa edeceğini söylemişti.

Ancak bugün televizyonda yayınlanan konuşmasında, istifa etmeyi asla düşünmediğini ve Pekin’in hükümetin üç aydır süren krizi Çin müdahalesi olmadan çözebileceğine inandığını belirtti.

Carrie Lam: İstifayı Hiç DüşünmedimMerkez Halk Hükümeti ile bir istifa hakkında tartışmayı bile düşünmediğinin üzerini çizen Lam; “istifa tercihi, bu benim kendi seçimim” dedi. “Son üç ayda kendime defalarca benim ve ekibimin Hong Kong’a yardım etmek için devam etmemiz gerektiğini söyledim. Bu yüzden kendime daha kolay bir yol seçme şansı vermedim ki bu da ayrılmak.” diyen Lam, ayrıca özel bir toplantıda yaptığı yorumların sızdırılmasından dolayı hayal kırıklığına uğradığını aktardı.

Diğer taraftan ses kaydında Lam’in, krizi çözme yeteneğinin çok sınırlı olduğunu çünkü iki ustaya hizmet ettiğini ve meselenin ulusal seviyeye yükseltildiğini söylediği iddia edilmişti.

Carrie Lam Ses Kayıtları SızdırıldıAncak bugün Lam, Pekin’in hükümetine ve huzursuzluğa kendi başına son verebileceğine güvendiğini öne sürdü. Merkezi hükümetin hala Hong Kong’un bu sorunu çözme yeteneğine sahip olduğunu vurgulayan Carrie Lam, kısa süre önceki bir açıklamasında da Çin müdahalesine gerek yok demişti.

Carrie Lam gibi bugün açıklama yapan Çin’in Hong Kong İşleri Ofisi de Lam ve yönetimine verdiği desteği yineledi. Hong Kong’un kuşkusuz Çin’in bir parçası olduğunu ve bölgenin kendi başına yabancı varlıklarla bağlantı kurma hakkı olmadığını belirtti. Pekin’deki bir basın toplantısında, Devlet Konseyi Hong Kong ve Makao İşleri Ofisi Sözcüsü, tek ülke iki sistemin korunmasının kritik bir kavşağa ulaştığını anlattı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu