Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Brexit’te 50. Maddeye Göre Sürenin Sonuna Gelinirken, Pariteler Güvenilir Liman ve Petrol

AB'den ayrılık süresinin sonuna yaklaşan İngiltere, resesyondaki İtalya ve FED sonrası hareketlerde pariteler, değerli metal altın ve petroldeki hareketlerin değerlendirilmesi.
Brexit’te 50. Maddeye Göre Sürenin Sonuna Gelinirken, Pariteler Güvenilir Liman ve Petrol
Son Güncelleme: 
Yorum

Geçtiğimiz hafta faiz artırımı konusunda daha sakin kalınacağına dair mesajlar veren FED açıklamalarının ardından EUR/USD paritesi 1,1446 seviyesinde beliren 100 günlük hareketli ortalamasına paralel hareket etmişti. Parite bugün %0.15 değer kaybı göstererek 1,1437 seviyesinde fiyatlanmakta.

Dolar tarafında gevşemeye neden olan FOMC ardından, İtalya’nın teknik veriler ışığında resesyon gündemi 2019 yılı büyüme beklentisini düşüren Almanya ve Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) çizdiği son karamsar tablo bölge para brimi üzerindeki negatif baskıyı artırmışa benziyor. Parite 200 günlük hareketli ortalamasında gözlenen 1,1434 seviyesini olası bir destek olarak test edebilir. 

Brexit’te 50. Madde Gereğince Belirlenen Sürenin Sonu Gelirken GBP/USD

Sürenin Sonuna Yaklaşılan Ayrılık Süreci Başlığında GBP/USDİngiltere varlıklarından GBP Brexit sürecine sıkışmış bir durumda karşımıza çıkmıştı. Son zamanların küresel gündemlerinden olan süreç inişler ve çıkışları ile ülke varlıklarını baskılamış ve duruşu belirsizlikler içersinden sisli bir havaya itmişti. Mart ayının sonunda Avrupa Birliği’nden ayrılması gereken İngiltere sürenin sonuna yaklaşıyor. Ancak henüz somut bir ifadede gelişmeleri göremedik.

Mart sürecinin sözleşmenin 50. maddesine bağlı olduğu bu gelişmede anlaşmasız bir ayrılık süreci de gündeme gelebilecek olası senaryolar arasında yer almakta. GBP/USD haftanın ilk işlem gününde %0.27’lik kayıp ile 1,3048 seviyesinde işlem görmekte. Paritede teknik taraf ise kırmızı ışıklar yakarken 1,3093 seviyesindeki 100 günlük hareketli ortalama olası bir direnç olarak gözlenebileceği gibi üzerindeki 1,4000 psikolojik direnci önem arz etmekte.

USD/JPY Çin Tatili Kaynaklı Hacmi Düşük Asya Pazarından Pozitif Ayrışıyor

Tatil Dönemi, Hacimde Düşüş Beklentisi Işığında USD/JPY ParitesiBölgesel güvenilir liman arzlarından olan JPY Çin’de başlayan tatil kaynaklı risk algısına tesir eden ticaret savaşları başlığında geçtiğimiz haftanın son işlem gününde değer kaybetmişti. Bu kayıpta ABD tarafında duyurulan önemli açıklamalar da etkili olmuştu. Tatilin Asya piyasalarındaki hacmi negatif yönde etkileyeceği düşünülebilir. USD/JPY bugün primlenme ile işlem görürken değişim %0.55 olarak görülüyor.

Paritenin işlemleri 110,08’den gerçekleşirken, 110 psikolojik noktasının üzerindeki performans yukarı yönü destekleyici bir neden sayılabilir. Aşağıda ise destek olarak değerlendirilebilecek 109,73 seviyesindeki 20 günlük hareketli ortalama takip edilebilir.

Haftanın İlk İşlem Gününde Güvenilir Liman XAU/USD ve Petrol

Haftaya Değer Kaybı İle Giren XAU/USD ve Petrole BakışEn büyük güvenilir liman arzı değerli metalde hafta negatif %0.37’lik hareket ile başladı. XAU/USD paritesinde fiyatlama 1.312,82 $’dan işlem gerçekleştirirken, an itibarıyla fark 4,94 $’lık kayıba işaret etmekte. 14 günlük periyotta çalıştırılan RSI indikatörüne göre 39 seviyesinde hareketler çizen grafikler satım bölgesinde dalgalanıyor. 1.315,59 seviyesinin önemli bir nokta olması ve 50 günlük hareketli ortalamayı temsil etmesi bakımından bu nokta yakından takip edilmekte.

Brent Petrol %1.24 değer kaybederken 61,97 seviyesinden işleme girmekte. Gün içi tepe noktasının 63,63 $ ve dip noktasının 61,84 $ seviyesinde gözlendiği petrol son zamanlarda değer kazanarak gündeme gelmişti. Nisan vade Brent Petrol (LCOJ9) kontratında %1.05’lik salınım ile 62,12 $ üzerinden işlem alınırken, Mart vade West Texas Intermediate Petro (WTI Petrol – CLH9) %1.86 daralarak 54,20 $’dan gözlemleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu