Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BOJ, ABD-Çin Gerilimi Kötüleşirse Ekonomisini Desteklemek için Sınırlı Seçeneklere Sahip

Japonya Merkez Bankası'nın ticaret gerilimlerinin artması sonucunda ekonomisini destekleyecek sınırlı seçeneği olduğu söyleniyor.
BOJ, ABD-Çin Gerilimi Kötüleşirse Ekonomisini Desteklemek için Sınırlı Seçeneklere Sahip
Yorum

Japonya Merkez Bankası, bugün açıklanan güçlü ekonomik rakamların ardından muhtemel bir rahatlama sağladı. Ancak Goldman Sachs baş stratejisti Kathy Matsui’ye göre; BOJ, mevcut küresel belirsizliğin ortasında beklemeye ve daha fazlasını yapmaya hazırlıklı kalmaya devam edecek.

Japonya ekonomisi, 2019 yılının ikinci çeyreğinde yıllık bazda yüzde 1,8 oranında büyürken, beklentileri fazlasıyla karşılaşmış oldu.

Japonya Yüzde 1,8 BüyüdüBüyüme, Japonya’daki kısa vadeli faiz oranlarının, 2016 yılının Ocak ayında negatif faiz oranlarının benimsenmesinden bu yana yüzde -0,1 olarak değiştiği bir zamanda geldi. BOJ’un, Çin ile ABD arasındaki ticaret sürdünmesinin daha da kötüleşmesi durumunda oldukça sınırlı seçeneklere sahip olduğu düşünülüyor.

Buna karşın Japonya’nın ABD ile Çin arasında devam eden ticari gerilimler nedeniyle bazı risklerle karşı karşıya olduğu düşünülüyor. Aynı zamanda Güney Kore ile yaşadığı gerginlik de beklentilerin düşük tutulmasına neden oluyor. Ülkenin merkez bankası, yüzde 2 gibi yakalanması oldukça zor olan bir enflasyon hedefine ulaşmak istiyor.

Temmuz ayı sonlarında banka, hedef enflasyon oranına ulaşmaya çalışırken hız kazandığı takdirde ilave gevşetme önlemleri almaktan çekinmeyeceğini söyledi.

BOJ Gerekli Önlemleri AlacakMatsui, “Eğer yen çok daha fazla takdir ederse diyelim ki 100 engelini aşarsa bunun BOJ’un elini daha fazla bir şey yapmaya zorlayabileceğini düşünüyorum,” dedi. Bu durum, bölge genelinde merkez bankaları fonunda, ekonomik büyüme görünümündeki endişeler nedeniyle bu hafta faiz oranlarını düşürdü.

Matsui, “Japonya açıkça olumsuz bölgelere daha da olumsuz oranlar götürebiliyor ama bunun bazı bedelleri vardı,” ifadelerini kullandı. Matsui bu maliyetin, ülkenin faiz oranları uzun bir süre için belirlenmiş olan negatif faiz oranlarının bir sonucu olarak zaten zor durumda olan bankacılık sistemi tarafından karşılanacağını söyledi.

Matsui, “Hükümetin hangi teşvik seçeneklerine geldiğine bakılmaksızın, para politikası yerine ilerlemenin mali politikaya çok fazla yaslanacağını düşünüyorum,” dedi. Ayrıca hükümetin vergiye başvurması ve ekonomiyi teşvik etmek için harcama yapması gerekebileceğini de belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu