Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD için 3. Çeyrek GSYİH Tahminini Artıranlar Arasına BofA da Katıldı

ABD ekonomisi için görünümünü artıranlar arasına Bank of America da katıldı. Üçüncü çeyrek tahminlerini yüzde 15’ten yüzde 27’ye yükselten ekip, 4Ç20 tahminini düşürdü.
ABD için 3. Çeyrek GSYİH Tahminini Artıranlar Arasına BofA da Katıldı
Yorum

Bank of America, ABD gayri safi yurtiçi hasılasına yönelik ikinci yarı tahminini ayarlayarak, beklenenden daha güçlü bir toparlanma ile yakın vadeli teşvik için zayıflayan umutları uzlaştırdı.

Buna göre Michelle Meyer liderliğindeki ekonomistler, üçüncü çeyrek GSYİH tahminlerini yüzde 15’ten yüzde 27’ye yükseltti. Uzmanlar, koronavirüsün kontrol altına alınması ekonomik aktiviteyi canlandırırken ve yeniden açılmalar çoğalırken bu çeyreğin güçlü bir sıçrama getirmesini zaten bekliyorlardı.

Bununla birlikte ekip, perakende satışlar, ev satışları ve istihdam verilerini içeren göstergelerin yazı boyunca cesaret verici sinyal göndermesiyle bankanın görünümünde resmi bir güncelleme yapılmasını garanti etti.

2Ç20’de %31,7 daralan ABD için üçüncü çeyrek GSYİH tahminlerini yükselten ekonomistler, bununla birlikte dördüncü çeyrek performansı konusunda daha az iyimser konuştu.
ABD GSYİH 2Ç20
Kaynak: Trading Economics

BofA ekibi, ABD başkanlık seçimlerinden önce bir teşvik paketinin geçirilme ihtimalinin azaldığını öne sürerek, dönemin büyüme tahminini %5’ten %3’e düşürdü. Zaten ABD’nin beklenti üstü gelen Temmuz istihdamının ardından sonraki teşvik paketi için olasılığın düştüğü birçok uzman tarafından dile getirilmişti.

Business Insider’ın haberine göre Senato Demokratları, tedbirin Amerikalılara yardım etmek için çok az şey yaptığını öne sürerek Cumhuriyetçilerin 500 milyar dolarlık önlemini Perşembe günü bloke etti.

Ekip de bu duruma atıfta bulunarak; “Önceki teşvik turlarından da anlaşıldığı gibi iki partili işbirliği kritik önem taşıyor, ve iki aydan kısa bir süre kalan 2020 başkanlık seçimiyle partizanlık sadece artıyor” dedi. Yeni yardım eksikliğinin, ülkenin toparlanması için bir hız kesici olacağını ekledi.

Goldman Sachs ile Morgan Stanley de yeni ekonomik verilerin açıklanmasının ardından hafta içinde GSYİH tahminlerini yeniden düzenlediler.
ABD Ağustos İstihdam
Kaynak: Investing

Goldman Sachs, Perşembe günü üçüncü çeyrek büyüme tahminini %35’e yükseltirken firmanın ekonomistleri, Ağustos istihdam raporuna atıfta bulunarak ABD işsizlik oranının beklentileri aştığını söyledi. Morgan Stanley de Salı günü tüm yıl GSYİH tahminini yüzde eksi 5,3’ten yüzde eksi 3,4’e yükseltti.

Kongre’den gelen yeni teşvike bağlı olarak ABD GSYİH’si için tahminlerini yükselten Morgan Stanley ekonomistleri, ABD GSYİH’sinin 2 çeyrek daha önce beklenenden erken toparlanabileceğini aktardı.

Ancak Morgan Stanley’nin raporu Perşembe günü yapılan Senato oylamasından önce geldi. Banka raporunda üçüncü çeyrek GSYİH büyümesinin %32,6’ya ulaştığını ve dördüncü çeyrek büyümesinin %9,3’e ineceğini tahmin etti. Benzer şekilde Fitch Ratings de ABD ekonomisinin önceki yüzde 5,6’lık düşüşe kıyasla yüzde 4,6 daralmasını beklediğini açıkladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu