Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BOE’nin Kasım’da Daha Fazla Teşvik Açıklaması Muhtemel

Bir İngiltere Merkez Bankası yetkilisi ekonomiyi desteklemek için daha fazla harekete geçilmesi gerektiğini söylerken ING'den James Smith, Kasım'a daha fazla teşvike işaret etti.
BOE’nin Kasım’da Daha Fazla Teşvik Açıklaması Muhtemel
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiltere, BOE’den bir politika yapıcının merkez bankasının Covid-19 vakalarındaki yükselişin ardından ekonomiyi canlandırmak için ekstra ateş gücüne ihtiyacı olacağı yönündeki uyarısının ardından negatif faiz oranlarına biraz daha yaklaştı.

Para Politikası Komitesi’nde yer alan Gertjan Vlieghe, önümüzdeki birkaç aya ilişkin kasvetli değerlendirmesinde, Covid-19’un ikinci dalgasının tüketici harcamalarını engellediğini ve iş yatırımını bastırdığını ve bunun da işsizliği daha da yukarı çekeceğini söyledi.

Guardian’ın haberine göre Vlieghe, yazdan bu yana geniş tabanlı toparlanmanın bir gerileme yaşayacağına dair güçlü bir risk olduğunu ve merkez bankasının yıl sonundan önce ekonomiye daha fazla fon enjekte etmesi gerekeceğini savundu.

İngiltere Merkez Bankası’ndan Michael Saunders da Eylül ayında ülkedeki işsizliğin önemli ölçüde artacağını belirterek daha fazla eylem gerektiğini dile getirmişti.
İngiltere İşsizlik
Kaynak: ONS

Gertjan Vlieghe de BOE’nin İngiltere’nin salgınla boğuşan ekonomisine daha fazla teşvik enjekte edecek gibi göründüğünü ve parasal genişleme ile negatif faiz oranlarının hala masada olduğunu belirtti.

Nicel genişlemenin mevcut bir politika aracı olduğunu ancak muhtemelen piyasadaki bozulmanın ve belirsizliğin doruğunda, Mart ayındakinden daha az etkili bir araç olduğunu ekledi.

Kaldı ki BoE‘nin bu yılki nicel genişleme programı şimdiden 745 milyar sterlin seviyesine ulaştı. Başka bir politika aracının çok tartışılan sıfır veya negatif faiz oranı olduğunu ve başka ülkelerde denendiğini ve para politikasının amaçlarına ters etki yapmadığını aktardı. Yani soru negatif oranların Britanya’da benzer şekilde etkili olup olmayacağıydı.

ING ekonomisti James Smith de bugünkü bir notunda yüksek enflasyona rağmen İngiltere Merkez Bankası’nın teşvik açıklamasını muhtemel olarak değerlendirdi.
İngiltere Enflasyon Eylül
Kaynak: Trading Economics

İngiltere enflasyonunun pandeminin ardından oldukça dalgalı geçen birkaç ayın ardından Eylül ayında toparlandığını, TÜFE’nin Şansölye’nin Eat Out to Help Out isimli indirim programının sonunu yansıtacak şekilde %0,5’e kadar yükseldiğini hatırlattı.

Rakamların, yaz başında bazı ürünlerde KDV’nin düşürülmesi kararından da bir dereceye kadar etkileneceğini ekledi. Ancak ekonomi politikası bir yana, bu krizin enflasyonist olup olmayacağı yönünde bir sorunun hala bulunduğunu belirtti.

Covid-19’un daha geniş hikayesinin enflasyonist olma olasılığının çok daha düşük olduğunu söyleyen ekonomist, işsizlik oranının kış aylarında %9-10’lara yükselebileceğini tahmin etti. Bu ortamda ücret artışının iş piyasasında durgunluk ortaya çıktıkça muhtemelen kısıtlı kalacağını ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu