Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere Merkez Bankası Brexit Öncesi Faizleri Sabit Tuttu

İngiltere Merkez Bankası Mark Carney başkanlığında dokuz üye ile bir araya geldi ve oy birliğiyle faiz oranlarını yüzde 0,75'te sabit tuttu.
İngiltere Merkez Bankası Brexit Öncesi Faizleri Sabit Tuttu
Yorum

Eğer herhangi bir değişiklik olmazsa İngiltere sekiz gün sonra Avrupa Birliği’nden ayrılıyor. Vakit yaklaştıkça endişeler ve belirsizlikler artarken, İngiltere Merkez Bankası (BOE), Mark Carney başkanlığında dokuz üye ile Para Politikası Komistesi (MPC) kapsamında bir araya geldi. Oy Birliği ile faizler yüzde 0,75 oranında sabit tutulmasına karar verildi.

AB’den ayrılık tarihi ile ilgili belirsizlik sürerken, İngiltere Merkez Bankası faiz oranlarını sabit tutmayı tercih etti.

BOE Faizleri Sabit TuttuÜlkenin Avrupa Birliği’nden ayrılmasına sadece sekiz gün kaldı ve BOE, dokuz üyesi ile toplanarak MPC kapsamında değerlendirmelerde bulundu. BOE, bunun Brexit öncesinde son toplantı olmasını bekliyordu; ancak Başbakan Theresa May, AB’den son sürenin uzatılmasını istedi.

Bu durum, merkez bankasındaki politika yapıcıların gelecek aylarda sınırlı ve kademeli faiz artırımı planlarını uygulamaya koyma konusunda belirsiz kaldıklarına anlamına geldi. BOE, “Ekonomik görünüm AB’nin geri çekilmesinin doğasına ve zamanlamasına büyük ölçüde bağlı olmaya devam edecek,” dedi.

Merkez Bankası anlaşmaya yapılmayan bir Brexit olması durumunda oranların her iki yönde de hareket edebileceği görüşünü yineledi.

Brexit Durumuna Göre Faiz DeğişikliğiBirçok uzman, uçurum kenarı senaryosunun, dünyanın beşinci en büyük ekonomisindeki ekonomik büyümeyi ve işleri etkileyebileceğinden korkuyordu. May ise İngiltere’nin bloktan ayrılmasını geri alma isteği üzerine Brüksel’den resmen haber almayı beklediği için AB’den 29 Mart tarihinde anlaşmasız bir şekilde çıkmayı bekliyor.

BOE’nin faiz kararı, FED’in bu yılki ekonomik düşüşün belirtileri üzerine yapılan faiz artırımları için tahminleri bırakmasından sonra geldi. Piyasa katılımcıları, FED’in güvercin tutumuyla desteklenebilir; ama küresel büyümeyi yavaşlatan yatırımcının güvenine ağırlık vermeye devam ediyorlar.

BOE Şubat ayında ekonomik görünümü yüzde 1,2 oranına düşürmüş, Kasım ayında ise 2019 yılında yüzde 1,7 büyüme öngörmüştü.

İngiltere Ekonomisi Büyüme Tahminleri Düştü2016 yılında gerçekleşen Brexit referandumundan sonraki dönemden beri büyüme tahminlerinde en büyük kesintiye dikkat çekilirken, politika yapıcıların İngiltere’nin küresel krizden bu yana en yavaş büyümeyi gerçekleştirmesini beklediklerini söylediler. 2020 için genel ekonomik büyümenin yüzde 1,7’den yüzde 1,5’e düşmesi bekleniyor.

Sterlin, BOE’nin faiz kararının ardından dolar karşısında yüzde 0,46 oranında düşerek 1,3142 dolardan işlem görmeye başladı. EUR/GBP paritesi ise yüzde 0,22 oranında artıda seyrederek 0,8671 sterlinden alıcı bulurken, sterlin kuru yüzde 0,31 oranında artıda 7,18 lirada seyrediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu