Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dünya Gıda Programı Milyarderleri Açlıkla Mücadeleye Çağırdı

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı Direktörü David Beasley, milyarderleri ve işletmeleri bu yıl açlıktan ölme riskiyle karşı karşıya olan 30 milyon insanı kurtarmaya çağırdı.
Dünya Gıda Programı Milyarderleri Açlıkla Mücadeleye Çağırdı
Yorum

Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Gıda Programı (WFP) Direktörü David Beasley, milyarderleri ve işletmeleri yardım almadan bu yıl açlıktan ölme riskiyle karşı karşıya olan 30 milyon insanı kurtarmaya çağırdı.

Perşembe günü yaptığı açıklamada Beasley, örgütün risk altındaki kişileri beslemek için 4,9 milyar dolara ihtiyaç duyduğunu söyledi.

BM Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) konuşan Beasley; “Dünya çapında, net serveti 8 trilyon dolar olan 2.000’den fazla milyarder var. Kendi ülkem olan ABD’de 1 trilyon dolar değerinde olan 12 kişi var” dedi.

Hatta Covid sırasında üç tanesinin milyarlarca dolar kazandığını belirterek; “İnsanların para kazanmasına karşı değilim, ancak insanlık gördüğümüz en büyük krizle karşı karşıya” dedi.

Dünya koronavirüs kriziyle çalkalanırken bazı CEO’lar, teknoloji sektörünün öncülüğünde geniş bir piyasa rallisinin ortasında net servetlerinin arttığını gördü.

ABD Zenginler
Kaynak: Forbes

Forbes’un gerçek zamanlı verilerine göre Amazon CEO’su Jeff Bezos 177,9 milyar dolarlık net serveti ile dünyanın en zengin insanı olmaya devam ediyor. Kaldı ki 2020’nin ilk 4 ayında 30 milyar dolardan fazla kazanan Bezos, Temmuz ayında servetine tek bir günde 13 milyar dolar katmıştı. Net servet açısından, Microsoft’un kurucusu Bill

Gates ve Facebook CEO’su Mark Zuckerberg sırasıyla 115,4 milyar dolar ve 93,7 milyar dolara sahipken Tesla CEO’su Elon Musk’ın net servetinin 88,9 milyar dolar olduğu tahmin edildi.

Beasley, Covid-19 salgınının Nijerya, Güney Sudan, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Yemen’de yıllarca süren çatışmaların neden olduğu yaygın gıda güvensizliğini artırdığını vurguladı.

Bunun, çatışma ve iklim değişikliği ile birleştiğinde açlığın eşiğine doğru yürüyen 270 milyon insanın yardıma her zamankinden daha çok ihtiyacı olduğu anlamına geldiğini söyledi. 2021’i “batma ya da çıkma yılı” olarak nitelendirdi.

“Barajın patlamasını durdurmak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Ancak ihtiyacımız olan kaynaklar olmadan, bir açlık ve kıtlık dalgası tüm dünyayı kasıp kavurmakla tehdit ediyor. Ve bu olursa, yıllarca süren çatışma ve istikrarsızlık nedeniyle zaten zayıflamış ulusları ve toplulukları alt üst edecek.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu