Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Birinci Aşama Ticaret Anlaşması Aralık Tarifelerinden Önce İmzalanmayabilir

Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Odası’ndan üst düzey bir yöneticisi, ABD ile Çin’in Aralık ortasındaki bir sonraki tarife tarihinden önce anlaşmayı imzalamayabileceğini söyledi.
Birinci Aşama Ticaret Anlaşması Aralık Tarifelerinden Önce İmzalanmayabilir
Yorum

ABD Ticaret Odası’ndan üst düzey bir yöneticisi, ABD ile Çin’in birinci aşama ticaret anlaşmasını, Aralık tarifelerinin başlangıcından önce imzalamayabileceklerini dile getirdi.

Anlaşma dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ticaret gerginliğinin azaltılmasında bir adım olarak görülürken ABD Ticaret Odası’nın başkan yardımcısı ve uluslararası ilişkiler başkanı olan Myron Brilliant, bu coşkunun bir kısmının Çin Başbakan Yardımcısı Liu He’nin Ekim’deki Washington ziyaretinden bu yana dağıldığını söyledi.

Bugün CNBC’ye konuşan Brilliant; “ben Liu He’ye burada biraz karşılıklı özveriye sahip olması gerekeceğini söylemiştim, Çin final paketinde masaya daha çok şey katmak zorunda” dedi.

ABD Ticaret Odası Yöneticisi Anlaşma Açıklaması “Bu, iki yıldır Liu He ile altıncı kez oturuşumdu. Ona söylediğim şey; ‘aşırılığa kaçma’ oldu. Çin tarifeler konusunda çok fazla geri dönüş görmek istiyor. Bu arada, Amerikan iş dünyası da öyle” diyen Brilliant, vergilerin tüketicileri, perakendecileri, üreticileri ve çiftçileri benzer şekilde etkilediğini sözlerine ekledi. Yine de birinci aşamadan sonra tüm tarifelerin kaldırıldığını görmeyeceklerini bildirdi.

Sonuçta bir sonraki tarife son tarihi 15 Aralık ve iki taraf o zamana kadar bir anlaşmaya varamazsa, Çin ihracatına ilişkin ek ABD vergileri yürürlüğe girecektir.

ABD Çin Tarife Aralık Yürürlüğe Girecek Brilliant, o zamana kadar bir anlaşmanın imzalanıp imzalanmayacağı konusundaki soruya şöyle cevap verdi: “Şimdi sadece birkaç haftamız olacak ve 15 Aralık’a kadar bir anlaşma yapacağımızdan emin değilim.”

Zaten Reuters’ın ABD-Çin birinci aşama ticaret anlaşması 2020’ye sarkabilir şeklindeki haberi de iyimserliği azaltmıştı. Yorumunu ticaret uzmanları ile Beyaz Saray’a yakın olan kaynaklara dayandıran ajans, bundan beş hafta önce anlaşma uzak bir ihtimali yansıttığını belirtmişti. Anlaşmanın bu yıl değil 2020’de imzalanabileceğini öne süren Reuters’ın gerekçeleri Brilliant’ın açıklamalarıyla örtüştü. Nitekim kaynaklar da Çin’in ABD’den tarifelere ilişkin taleplerine ve Washington’un kendi isteklerini ön planda tutmasına işaret etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu