Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Başkan Trump’tan Çin ile Anlaşma İsteği, Piyasalardaki Pozitif Seyrin Önemini İfade Etti!

ABD Başkan'ı Donald Trump Jinping Xi'yi evinde ağırlamaktan memnun olacağını tekrar ifade ederken, gelişmeler piyasalar tarafındaki pozitif hareketin önemini teyit etti.
Başkan Trump’tan Çin ile Anlaşma İsteği, Piyasalardaki Pozitif Seyrin Önemini İfade Etti!
Son Güncelleme: 
Yorum

Başkan Donald Trump, konuya hakim insanlara göre, bir anlaşmanın olmayışının hisse senetlerini aşağı çekebileceği konusunda daha fazla endişe duyduğu için, yakın zamanda Çin ile bir anlaşma yapmak için ABD ticaret müzakerecilerine baskı yapıyor.

Çin ile yapılan ticaret görüşmeleri arttıkça Trump, her ilerlemenin ardından gelen pazar kazanımlarını fark etti. ABD ve Asya hisse senendi piyasalarını, 1 Mart’ta yapılması planlanan Çin mallarına uygulanacak gümrük vergilerindeki artışın geciktirilmesi yükselişin kaynağı olarak değerlendirildi.

Dünyanın en büyük iki ekonomisi, 2020’de yeniden seçilme çabalarını hızlandıracak bir sonuç olan, neredeyse yıl boyu süren ticaret savaşlarını sonlandırabilecekleri nihai bir anlaşmaya doğru yaklaşıyor. Olumlu sonuçlar Donald Trump’ın Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ile yaptığı zirvenin çöküşünden sonra çok ihtiyaç duyulan bir zaferi olarak görülecek.

Donald Trump Görüşmeye İstekliliğini Vurguladı

Ticaret ekibiyle Pazartesi günü bir araya gelen Başkan Trump, bu ay en kısa sürede bir anlaşma imzalama töreni için Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’e ev sahipliği yapmaya ilgi duyduğunu tekrar belirtti. Anlaşmaya olan coşku, Çin’in gümrük vergilerini ticaret haksızlarına karşı koymalarına hemen reaksiyon göstermek için, baskı yapmasını dengelemek gibi önemli kararları şekillendirebilir. (Gelişme başlangıçta Pekin’in iyi davranışını sağlamak için kaldıraç görevi görüyor.)

Gelişme Çin’e büyük bir zemin belirtmeden anlaşmayı imzalaması için bir açılış sağlayabilir. Eski maliye bakanı Lou Jiwei Çarşamba günü Pekin’de yaptığı açıklamada, “ABD’nin imtiyazları muhtemelen çok büyük olmayacak, çünkü taleplerinin çoğu reform yapmak istediğimiz bir şeydi.” dedi.

Trump’ın borsa performansı konusundaki düşünceleri, ekonomik politikalarıyla ilgili değerlendirmelerini şekillendirdi. Beyaz Saray çalışanları Trump ile konuşmak için Oval ofise çağrıldığında pazarların nasıl performans gösterdiğinin farkında oldukları görüldü. (Başkan’ın sık sık finansal piyasalar hakkında reaksiyonları sorguladığı dikkat çekti.)

Beklentilerin Olumlu Seyri Korunuyor

Halk, Trump’ın ekonomik ekibinin hisse senedi piyasalarındaki ralliyi serbest bırakacağına inanıyor. Çin’le uzlaşmanın savunucuları ayrıca Trump’a, ABD soya fasulyesi ve diğer ürünleri üzerinde Çin alımlarının artması gibi faydaların geciktirici bir etkisi olacağından ve geri dönüş için zaman alacağından Trump’ın seçimden önce tam bir artış elde etmek için bir anlaşma yapmanın çok önemli olduğunu vurguladı. (gelecek seçimlerde ekonomik adımların önemi dikkat çekiyor.)

İki ülke arasındaki ticaret savaşı borsaya ağırlık verdi Rönesans Makro Araştırmaları, S&P 500’ün gerginlik reaksiyonunda %11 daha yüksek olacağı sonucuna vardı. Yine de ABD hisse senetleri, yatırımcıların ticari beklentiler konusunda daha karamsar oldukları zaman bile zararlarının çoğunu telafi etti.

Bazı yatırımcılar, bir anlaşmanın büyük bir etkiye sahip olmayacağını, çünkü yönetimden gelen son olumlu sinyallerin bir sonucu olarak zaten pazarların fiyatlandırıldığını söylüyor. Öte yandan, başarısızlık senaryosunda ise haddelenen hisse senetlerinin görece riski yüksek varlıklara kıyasla daha yüksek riskli olduğu sonucu çıkarılabilir.

Yükselen Tavan Seviyelerinde Hala Yol Var

T. Rowe Price’tan Sebastien Page, “Risk aşağı yönlü olabilir, ancak diğer yandan bu kesinliği ortadan kaldıracak ve yatırım yapmak isteyen şirketler için iyi olacak. Anlamlı bir ticaret anlaşması yaparsak, yükselen piyasa varlıkları için bazı üst senaryolar var.” dedi.

Beyaz Saray’da, Hazine Sekreteri Steven Mnuchin ve Ulusal Ekonomik Konsey Direktörü Larry Kudlow gibi kilit ekonomi danışmanları, ticaret anlaşmazlığının hızlı bir şekilde çözülmesine istekliyken; ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer, Çin karşı daha zorlu bir tavır aldı.

Donald Trump, Kongre’de her iki tarafın da baskısıyla karşı karşıya, Senato Demokrat Lideri Chuck Schumer Salı günü yaptığı konuşmada, Başkan’ın Çin ile zayıf bir anlaşma yapmamasına dikkat çekti. (“Şimdi, bir zafere yaklaştığınızda Çin’in ticaret politikalarında anlamlı, uygulanabilir ve doğrulanabilir yapısal reformlar gerçekleştirmeden durmak, Başkan’ın Çin politikalarının önemsiz bir başarısızlığı olacaktı.”dedi.)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu