Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Başbakan Merkel: “Almanya’daki Nitelikli İş Gücü Eksikliğine Hızlıca Çözüm Bulunmalı”

Almanya Başbakanı Merkel, dünya genelinde profesyonel işçi alımı konusunda ciddi bir rekabet ortamının olduğundan söz etti.
Başbakan Merkel: “Almanya’daki Nitelikli İş Gücü Eksikliğine Hızlıca Çözüm Bulunmalı”
Son Güncelleme: 
Yorum

Almanya’da rekor seviyelerdeki ekonomik büyüme ve istihdam seviyesindeki ciddi artışa rağmen 1,3 milyon iş, aradığı uygun personeli bulamıyor. Uzmanların yürüttüğü tahminlere göre ülkede nitelikli işçi konusundaki eksiklik, Alman ekonomisini son 30 yıl içinde 30 milyar Euro’luk zarara uğrattı.

Ülkede yaklaşık 60 farklı meslek dalında nitelikli iş gücü eksikliği bulunuyor. Hemşire, hasta ve yaşlı bakıcısı, inşaat işçisi ve bilgi teknolojileri uzmanı gibi meslekler en fazla kaybın olduğu gruplar olarak öne çıkıyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, başkent Berlin’de bulunan başbakanlık binasında, Almanya’nın ve diğer ülkelerin sorun yaşadığı konuların başında gelen “nitelikli iş gücü açığı” ile ilgili bir zirve gerçekleştirdi. Düzenlenen etkinliğe Alman sendikalar, iş adamları, eyalet yönetimlerinden kişiler ve ilgili bakanlıkların yetkilileri katıldı.

Ülkesinde pek çok şirketin nitelikli işçi bulma konusunda zorluk çektiğini belirten Merkel, bu probleme geçici ya da kalıcı bir çözüm bulunmaması durumunda şirketlerin yavaş yavaş Almanya’dan çekilmeye yönelebileceğini bildirdi.

Almanya Başbakanı Angela MerkelMerkel, zirvenin ardından düzenlediği basın toplantısında kendisine yöneltilen soruları yanıtladı. Dünya genelinde hemen her ülkenin profesyonel personel açığı bulunduğunu söyledi. Buna yalnızca Almanya’nın ihtiyacı olmadığını aktaran Merkel, bu alanda ciddi bir rekabetin varlığından söz etti.

Almanya hükümeti ve Alman iş dünyası arasındaki iş birlikleri kapsamında nitelikli işçi bulma sorununun çözüleceğini söyleyen Merkel, bu hedefe yönelik faaliyetlerin devreye gireceğini duyurdu. Ayrıca Almanya’nın nitelikli işçileri kendine çekme konusunda diğer ülkelere göre daha cazip şartlar sunmak durumunda olduğunu sözlerine ekledi.

Merkel, Almanya istihdamını derinden etkileyen nitelikli iş gücü açığını tolere edebilmek için bu alanda verilen uzmanlık eğitimlerini artıracaklarını bildirdi ve ardından yalnızca bu adımların yeterli gelmeyeceğini açıkladı. Almanya’nın Avrupa Birliği (AB) ülkeleri dışından da nitelikli işçi alımı yapması gerektiğini ifade etti.

Almanya Enerji ve Ekonomi Bakanı Peter Altmaier, ülkenin nitelikli işçi açığı konusunda federal hükümet ve Alman iş dünyasının ortak çalışmaları kapsamında Brezilya, Hindistan ve Vietnam’da pilot projeler üzerinde çalıştığını aktardı. Ülkenin Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Alman hükümetinin nitelikli işçi yoksunluğunu giderme konusunda ciddi çabalar gösterdiğini belirtti.

Alman Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği tarafından yapılan değerlendirme, Almanya’da yer alan şirketlerin büyük bir bölümünün nitelikli işçi açığını karşı karşıya bulundukları risklerin en tehlikesi olarak nitelendirdiğini açıkladı.

Nitelikli İşçi Açığı En Büyük Problemİslam karşıtı aşırı sağcı Almanya İçin Alternatif Partisi’nin (AFD) eş başkanlarından Alice Weidel, nitelikli iş gücü politikalarına karşı olduğunu açıkladı ve yürütülen çalışmaların profesyonel işçilerin ülkeden ayrılmasını önlemek üzerine olması gerektiğini savundu. Diğer yetkililerin başka ülkelerden nitelikli işçi getirme fikrine katılmayan Weidel, bunun yalnızca göç ve refah problemlerinin daha da artmasına neden olacağını söyledi.

Öte yandan ülkede nitelikli iş gücüne ilişkin hazırlanan yasanın yürürlüğe giriş tarihi 1 Mart 2020 olarak belirlendi. Bu yasa kapsamında AB ülkeleri dışında bulunan nitelikli personellerin Almanya’ya gelişinin kolaylaşacağı öngörülüyor.

Almanya Ekonomi Araştırma Enstitüsü (IFO) tarafından bu yıl Haziran’da yapılan bir araştırma, Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya’da 2035 yılında demografik değişimden kaynaklanan işçi eksikliğinden dolayı ekonomik büyümenin %0,6 oranında daralma görüleceğini ortaya koydu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu