Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakan Fatih Dönmez: Dünyaya Bor İhracatımız 1 Milyar Doları Aştı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Boron Lansmanında konuştu ve bor madeninin çok yönlü faydalarından bahsetti. İşte konuşmadan satırbaşları:
Bakan Fatih Dönmez: Dünyaya Bor İhracatımız 1 Milyar Doları Aştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Cumhurbaşkanlığı Ofisi’nde düzenlenen Boron Lansmanı’nda bor madeninin öneminden bahsetti. Eti Maden’in bor elementi bazlı temizlik ürünü Boron’un lansmanında, Türkiye’nin dünya bor rezervlerinin yüzde 73’ünden fazlasına sahip olduğunu açıkladı.

Fatih Dönmez, Türkiye’nin dünyaya bor ihracatının 1 milyar doları aştığını belirtti ve pazarın yüzde 59’una sahip olduğumuzu söyledi.

Bor Pazar Payı Yüzde 59“Türkiye’nin bor madeninden Türkiye’nin temizlik ürünü” sloganı ile yola çıkan Boron isimli temizlik ürünü, gündelik kıyafetlerden ev tekstil ürünlerine, hassas bebek giysilerinden endüstriyel çamaşırlara kadar birçok farklı ürünün temizliğinde kullanılabilecek. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve BOREN’in destekleriyle üretilen temizlik ürünü, kamuoyuna tanıtıldı.

Türkiye’nin bor madeninden üretilen ve insana, doğaya, çevreye saygılı bir temizlik ürünü olduğu belirtildi. Otomatik çamaşır makinelerinde kullanılmak için geliştirilen Boron’un içeriğinde boraks, soda, bitkisel sabun ve aktif oksijen kaynağı gibi hammaddeler bulunduğu açıklandı. Doğal mineralli bir temizlik ürünü olan Boron’un, petrol türevi ve fosfat gibi zararlı kimyasallardan, alerjen parfümlerden de arındırıldığı ifade edildi.

Eti Maden, bor elementi bazlı temizlik ürünü Boron’un tüm büyük marketlerde satışa çıkarıldığını duyurdu.

Eti Maden, fosfat ve petrol türevleri içermeyen ürün ile ilgili olarak Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda ise “Türkiye’mize Hayırlı Olsun. Türkiye’nin Bor Madeninden, Türkiye’nin Doğal Mineralli Temizlik Ürünü. 40 Derecede Mükemmel Temizlik,” mesajını yayımlamıştı.

Sabah saatlerinde ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Mithat Cansız, bor hedefinin yüzde 73 pazar payına ulaşmak olduğunu açıklamıştı. 2018 yılında 2,4 milyon ton bor ürünü ihracatı yapıldığını belirten Cansız, 1 milyar dolar ciro elde edildiğinden bahsetmişti. Bu rakamı ise tarihi bir rekor olduğu notlarını paylaşmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu