Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakan Çavuşoğlu Kıbrıs Ziyaretinde Doğu Akdeniz Meselesindeki Kararlılığımızı Vurguladı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, KKTC ziyareti kapsamında Doğu Akdeniz meselesini konuşarak, hiçbir girişimin faaliyetlerimizi durduramayacağını söyledi.
Bakan Çavuşoğlu Kıbrıs Ziyaretinde Doğu Akdeniz Meselesindeki Kararlılığımızı Vurguladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ziyaretinde yeni Erenköy kasabasında vatandaşlar ile buluşarak Doğu Akdeniz meselesi hakkında konuştu. Bildiğiniz gibi Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de petrol ve doğal gaz sondaj arama çalışmaları Amerika Birleşik Devletleri, İsrail, Yunanistan, Mısır ve bazı Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere birçok kesimi rahatsız etmişti.

Türkiye’nin sondaj çalışmaları ara verilmeden devam ederken Avrupa Birliği’nden Türkiye’ye yaptırım uygulanmasını öngören paketin onaylandığına dair bilgi geldi. Bu kapsamda Türkiye’nin yasa dışı olarak görülen yerde doğal gaz arama faaliyetleri yaptığı gerekçesiyle, Avrupa Yatırım Bankası’nın 2019 yılı sonuna kadar Türkiye’ye kredi vermeyi durdurduğu açıklandı.

Bakan Çavuşoğlu Kıbrıs ziyareti kapsamında, hiçbir girişimin bölgedeki faaliyetlerimizi engellemeyeceğini ve Kıbrıs Türk halkının yanında olmaya devam edeceğimizi söyledi.

Türkiye hiçbir konuda taviz vermeden ve tereddüt etmeden Kıbrıs Türk halkının yanında olmaya devam edecektir.

Kıbrıs Halkının MenfaatleriTürk tarafının Doğu Akdeniz’deki kaynaklarla ilgili olarak çözüm yolu öneren ortak bir komisyon kurma teklifinde bulunduğunu söyleyen Çavuşoğlu, Rum kesiminin bu teklifi direkt reddettiğini belirtti. Bunun sebebi olarak da onların dertlerinin başka olduğunu, paylaşmayı bilmedikleri için 60 yıldır Kıbrıs konusunda çözüme gidilemediğini söyledi.

Türk halkının çözümden yana olduğunu söyleyen Çavuşoğlu; “İster Avrupa Birliği olsun, ister Yunanistan olsun, ister kim olursa olsun hiç kimse bizim buradaki faaliyetlerimizi engelleyemez ve engelleyemeyecektir. Burada yapmanız gereken şey, paylaşmayı öğreneceksiniz.” ifadesini kullandı.

Kıbrıs’ta farklı temaslarda bulunacağını söyleyen Çavuşoğlu, konuyla ilgili olarak yapılacak son müzakere olduğunu, başarısızlık durumunda ise bir daha bir araya gelmeyeceklerini söyledi.

Doğu Akdeniz MüzakereleriTürkiye’nin gerçekten çözümden yana olduğunu ifade eden Dışişleri Bakanı, çözüm paketi içerisinde siyasi eşitlik, dönüşüm, Kıbrıs Türk halkının haklarını garantiye alan konuların olacağını aktardı. Bu konuların belirlenmesi halinde daha çok sonuca odaklı işler yapılabileceğini ifade etti.

Güncel Petrol Fiyatları için Tıklayın

Artık Türkiye olarak kaybedecek zamanımız olmadığını söyleyerek Crans-Montan’daki görüşmelerin kaldığı yerden devam etmeyeceğini belirtti. Söz konusu görüşmelere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla gittiğini, şu anda yapılan görüşmenin başarısız olması halinde bir daha böyle bir müzakere yapılamayacağını ekledi.

Kıbrıs ekonomisinin güçlenmesi adına Türkiye’nin elinden gelen her şeyi yapacağını aktaran Çavuşoğlu, son imzalanan protokollerle birlikte bu konuda daha olumlu işler yapılacağını ifade etti.

Doğu Akdeniz’de Fatih ve Yavuz gemilerinin sondaj faaliyetlerinin başlaması ile birlikte Rum kesimi panikledi.

Fatih ve Yavuz GemileriDoğu Akdeniz’de hidrokarbon faaliyetlerini durdurma uyarıları yapmalarına rağmen Avrupa Birliği’nin ve Yunanistan’ın çalışmalarına devam ettiğini söyleyen Çavuşoğlu, Kıbrıs Türk halkının hakkını kimseye yedirmeyeceklerini belirtti.

Bu doğrultuda bölgeye Fatih ve Yavuz gemilerini yolladıklarını sondaj arama çalışmalarının başlaması ile birlikte ise söz konusu ülkelerin panik dediğini aktardı. Eğer Türkiye Cumhuriyeti olmasaydı Kıbrıs Türk halkının haklarının hidrokarbon zenginlikleri amacıyla yok olacağını belirtti. Yaşanan son gelişmeler doğrultusunda Kıbrıs’ın Türkiye Cumhuriyeti’nin güvenliğine çok daha fazla ihtiyaç duyduğunu dile getirdi.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve siyasi partilerin genel başkanlarının bir araya gelerek konuya ilişkin çalışmalar yapacaklarını açıkladı. Türk halkının bugüne kadar kararlı bir duruş sergilediğini ifade eden Çavuşoğlu, bundan sonra da dik durarak çalışmalara devam edeceklerini aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu