Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BAE ile 13 Anlaşma İmzalandı! Stratejik Bağlar Güçleniyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün başlayan iki günlük Birleşik Arap Emirlikleri ziyareti kapsamında 13 anlaşmaya imza atıldı. İşte detaylar;
BAE ile 13 Anlaşma İmzalandı! Stratejik Bağlar Güçleniyor
Yorum

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ziyareti öncesinde yeni anlaşmaların masada olduğu bilinirken beklenen açıklama T.C. Cumhurbaşkanlığı’ndan yapıldı.

Yapılan duyuruda Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke ekonomisinin birbirini tamamlayıcı yapısını vurguladı.

Türkiye BAE 13 Anlaşma İmzalandı
Kaynak: Twitter

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BAE’ye doğru yola çıkarken de Veliaht Prens Şeyh Muhammed bin Zayid’in Kasım ayında Ankara’daki ziyaretiyle birlikte iki ülke ilişkilerinde yeni bir dönem başlattıklarını ve bu ivmeyi geliştirmek için Abu Dabi’ye doğru yola çıktıklarını söylemişti.

Türkiye ile BAE arasında imzalanan anlaşmaların savunma sanayii, sağlık, iklim, sanayi ve ileri teknolojiler, kültür, tarım, ticaret, kara ve deniz taşımacılığı, arşiv, gençlik, afet ve acil durum yönetimi, meteoroloji, medya ve iletişim gibi çeşitli alanlarda olduğu görüldü.

BAE Önemli Ticaret Ortaklarımız Arasında!

Cumhurbaşkanı Erdoğan Twitter hesabından yaptığı paylaşımda BAE ile Türkiye’nin ticaret ortaklığının üzerini çizdi. Yaklaşık 5 buçuk milyar doları ihracat olmak üzere 8 milyar dolara ulaşan ticaret hacmiyle Birleşik Arap Emirlikleri’nin ülkemizin önde gelen ticaret ortakları arasında yer aldığını dile getirdi.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin de Türkiye’deki dinamik yatırım ortamına önemli katkılarda bulunduğunu ekledi.

“Kuruluşunun 50’nci yılını idrak eden Birleşik Arap Emirlikleri’yle dostluğumuzun ve kardeşliğimizin yeni 50 yılına şekil verecek adımları ziyaretim sırasında beraberce atacağımıza inanıyorum.” dedi.

BAE Basını: BAE-Türkiye İlişkilerinde Dönüm Noktası

Birleşik Arap Emirlikleri’nin haber ajansı Gulf News, bugün Erdoğan’ın ziyaretini stratejik bağları güçlendireceğini yazdı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın BAE’ye yaptığı iki günlük ziyaretin, iki ülke arasında istikrarlı bir şekilde gelişen bağlarda ve bölgede barış ve istikrarı sağlama arayışında önemli bir gelişme olduğu belirtildi.

Erdoğan’ın 10 yıl sonra BAE’ye ilk ziyareti olduğunu belirten Gulf News, bunun Kasım ayında Ab Dabi Prensi’nin ziyaretini izlediğini aktardı.

“Ziyaret, bağları yeni zirvelere taşıyacak güçlü bir ikili ve stratejik unsura sahip olacak” ifadelerini kullanan kaynak, Kasım ayında BAE’nin Türkiye’de enerji, sağlık ve gıda sektörlerinde stratejik yatırımlara odaklanan 10 milyar dolarlık bir yatırım fonu kurma planlarını duyurduğunu hatırlattı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu