Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupa’da Resesyona Yol Açabilecek Bir ‘Banka Başarısızlığı’ Riski Var

Avrupa Merkez Bankası’nın faiz düşürmesinin ardından konuşan EIU ekonomisti, Avrupa'daki faiz oranlarının negatif kalmaya devam etmesine karşı uyardı. İşte detaylar;
Avrupa’da Resesyona Yol Açabilecek Bir ‘Banka Başarısızlığı’ Riski Var
Yorum

Dünya çapında 200 ülkede ülke, risk ve endüstri analizi sağlayan Economist Intelligence Unit (Ekonomist İstihbarat Birimi) ekonomisti, Avrupa’daki faiz oranlarının negatif kalmaya devam etmesi durumunda büyük bankacılık kuruluşlarının başarısızlık riskiyle karşılaşacağını söyledi.

AMB’nin mevduat faizini düşürüp yeni tahvil alım programı başlatması üzerine konuşan EIU Küresel Baş Ekonomisti Simon Baptist; “Bankacılık sektörünün karlılığına ilişkin büyük sorular olduğunu düşünüyorum” dedi. Sonuçta AMB Cuma günü ana mevduat faiz oranını 10 baz puan indirerek yüzde -0,5 ile tüm zamanların en düşük seviyesi olarak kaydetmişti.

Avrupa Merkez Bankası’nın hamlesi pek çok uzman tarafından eleştirilmiş, Donald Trump da kurumu euroyu düşürdüğü için hedefi haline getirmişti.

Avrupa Merkez Bankası Faiz Eleştirileri EIU Ekonomisti Tartışmalar giderek şiddetlenirken Avrupa Merkez Bankası’nın eski başkanlarından Jean-Claude Trichet, merkez bankalarına yapılan saldırılara yanıt vermiş, Draghi’nin Drakula’ya benzetilmesini kabul edilemez olarak nitelendirmişti. Euro Bölgesi’nde oranlar ilk kez 2012’de sıfıra ulaşmış ve 2014’te negatife dönmüştü ki düşük faiz oranlarının bankaların kazanabileceği marjı daralttığı için borç verenin karına zarar verdiği biliniyordu.

Baptist de verdiği demeçte bu duruma işaret ederek, faiz oranlarının sıfırın altında kalması durumunda 10 yıl içinde hepsinin bugünkü gibi karlı olamayacaklarını vurguladı.

EIU Ekonomisti Negatif Faizler Devam Ederse, Avrupa Bankaları Başarısızlık Riskiyle KarşılaşabilirKonsolidasyon olması gerekeceğini öne süren Baptist, bununla birlikte bazı bankaların başarısız olabileceğini ya da iş modellerinde gerçekten radikal değişiklikler yapabileceklerini öngördü. AMB’nin hamlesini bir yardım girişimi olarak nitelendiren ancak günü kurtarmayacağını söyleyen Baptist; “Bu faiz marjı kaybı nedeniyle gerçekten acı çekecekler” dedi.

Deutsche Bank gibi büyük finansal kuruluşların bu ortamda başarısız olup olamayacakları sorulduğunda ise Economist Intelligence Unit Ekonomisti, bazı riskler olduğunu ve bunun makul bir resesyon senaryosuna yol açabileceğini belirterek cevap verdi.

“Büyük bir banka başarısızlığı gibi bir sorunla karşı karşıya kalırsanız, parasal açıdan dengelemek için yapabileceğiniz çok fazla hareket yok. Sadece acıyı özümsemek zorundasın.” diyen Baptist, Almanya eleştirilerine katıldığını da şu sözlerle belli etti: “Özellikle Almanların oldukça acısız bir şekilde yapabilecekleri şeyi yapmıyor olmaları inanılmaz derecede engelleyici.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu