Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Güvercin Duruşu Sürdüren Avrupa Merkez Bankası Oranları Sabit Bıraktı

ABD ve İngiltere'nin ardından Avrupa Merkez Bankası da beklenen kararını açıkladı.
Güvercin Duruşu Sürdüren Avrupa Merkez Bankası Oranları Sabit Bıraktı
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz oranını beklentilerle uyumlu olarak yüzde 0’da sabit bıraktı. Bankaların merkez bankasında tuttukları mevduat için ödenen faiz oranını gösteren oranı yüzde eksi 0,50, marjinal faiz oranını yüzde 0,25 olarak korudu.

Avrupa Merkez Bankası’nın tahvil alım programının geleceğine karar vermesi ve bir kez daha borçlanma maliyetlerini bir süreliğine olağanüstü düşük tutma sözü vermesi bekleniyordu.

Son veriler, enflasyonun Kasım ayında, Temmuz 1991’den bu yana en yüksek artışı kaydederken ECB oranları değiştirmedi.
Avrupa Merkez Bankası %0
KAYNAK: Trading Economics

Bununla birlikte Avrupa Merkez Bankası Aralık ayındaki toplantısında önümüzdeki çeyreklerde varlık alımlarının hızında azalma olacağını duyurdu. Bu noktada ekonomik toparlanmaya ve orta vadeli enflasyon hedefine yönelik ilerlemeye atıfta bulundu.

Tahvil alım hızını azaltsa da Euro Bölgesi ekonomisine yönelik benzeri görülmemiş para politikası desteğini 2022’ye kadar sürdürme sözü verdi.

İngiltere ve ABD’nin tersine Avrupa Merkez Bankası destekleyici duruşu korudu.

Euro bölgesi genelinde enflasyon Kasım ayında yüzde 4,9 ile rekor seviyeye ulaşırken, yeni omicron Covid-19 varyantı kıtaya yayılıyor ve delta varyantı şimdiden birkaç Avrupa ekonomisini yeniden kısmi karantinaya zorladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu