Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Atlanta FED Başkanı Bostic Ekim’deki Faiz İndirimini Makul Bulmadığını Açıkladı

Atlanta FED Başkanı Bostic, eğer bir oy hakkı bulunsaydı, bankanın Ekim ayında yaptığı faiz indirimine muhalefet edeceğini söyledi.
Atlanta FED Başkanı Bostic Ekim’deki Faiz İndirimini Makul Bulmadığını Açıkladı
Yorum

Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) bölgesel yetkilileri, Ekim sonunda yapılan ve para politikasında bu yıl yapılan üçüncü değişikliğe işaret eden 25 baz puanlık indirimi değerlendirmeye devam ediyor. Kimi yetkililer yapılan hamlenin gerekli olduğunu savunurken, bazıları ikilemde kalıyor ve bir kısmı da indirime gerek olmadığını savunuyor.

Atlanta FED Başkanı Raphael Bostic, FED’in geçen hafta aldığı faiz kararını uygun bulmadığını, eğer oy kullanma hakkı olsaydı alınan bu karara muhalefet görüş bildireceğini söyledi.

FED'in Kararını Uygun BulmadıPerşembe günü yaptığı konuşmanın ardından kendisine yöneltilen soruları yanıtlayan Bostic, Atlanta FED’i izleyen özel direktörlerin bankanın faizlerine dokunmaması gerektiği yönünde görüş bildirdiğini söyledi. Ardından, eğer kendisine oy kullanma hakkı verilseydi aynı görüşü savunacağını, çünkü bir indirimin uygun olduğuna inancı olmadığını ifade etti.

Atlanta FED direktörlerinin genelinin ülke ekonomisinde bir zayıflama görmediğini aktaran Bostic, para politikasında gevşemeye gidilmesi için geçerli bir sebep göremediklerini açıkladı. Daha önceki risk yönetiminin miktarının oldukça yeterli olduğunu ve Ekim’deki indirime ihtiyaç olmadığını savundu.

2021 yılına kadar FOMC toplantılarında oy kullanma hakkı bulunmayan Bostic’in yanı sıra benzer görüşleri savunan bölgesel FED yetkilileri de bulunuyor.

New York FED Başkanı John WilliamsSon FOMC toplantısının ardından görüş bildiren New York FED Başkanı John Williams, bankanın şu an izlediği faiz politikasının ABD ekonomisini şimdilik oldukça iyi  bir duruma soktuğunu ve bu sayede ülkedeki ekonomik büyümenin sorunsuz bir şekilde sürdürülmesi için gereken ortamın oluştuğunu savunmuştu.

Williams, FED’in bundan sonra atması gereken adımlarda karar verebilmesi için gelecek verileri izlemesi gerektiğini, bunun yanında ekonomik görünümün göz önüne alması gerektiğini söylemişti.

Görünümde kısmi bir iyileşme gördüğünü açıklayan New York FED yetkilisi, bankanın attığı adımların ekonomiyi ayakta tuttuğunu savundu. FED Başkanı Jerome Powell ise toplantının ardından düzenlediği basın toplantısında faiz indirim döngüsünün şimdilik sona erdiğinin sinyallerini vermişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu