Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Arjantin’de Ekonomik Aktivite Eylül’de Yıllık Bazda %6,9 Küçüldü

Arjantin ekonomik aktivitesi Eylül’de yıllık bazda yüzde 6,9’luk küçülme yaşadı. Aylık bazda ise yüzde 1,9 büyüme kaydedildi. Detaylar aşağıda;
Arjantin’de Ekonomik Aktivite Eylül’de Yıllık Bazda %6,9 Küçüldü
Son Güncelleme: 
Yorum

Covid-19 krizi, salgın öncesinde ekonomik sorunlarla boğuşan ülkeler üzerinde çok daha büyük etki yarattı ki onlardan bir tanesi de Arjantin oldu. Yılın ikinci çeyreğinde yüzde 19,1’lik GSYİH düşüşü yaşayan Arjantin, bugün açıklanan verilere göre halen yaralarını saramadı.

Ulusal istatistik bürosu INDEC tarafından yapılan açıklamada Arjantin’deki ekonomik aktivitenin Ağustos ayında yukarı yönlü revize edilmiş yüzde 11,8’lik düşüşün ardından 2020 yılının Eylül ayında yıllık bazda yüzde 6,9 küçüldüğü belirtildi. Piyasa beklentileri ise yüzde 9 düşüş olacağı yönündeydi.

Daha yumuşak daralma hızı, temelde yüzde 8,6 düşüşün ardından imalatta yüzde 2,2’lik toparlanma kaydedilmesi ile açıklandı. Ayrıca perakende yüzde 6,4 daralmanın ardından yüzde 5,8 büyürken, kamu hizmetleri güçlendi. Buna karşılık, oteller ve restoranlardaki faaliyet daha da düştü. Ağustos ayında yüzde eksi 59,5 küçülme varken Eylül’de yüzde eksi 55,6 oldu.

Mevsimsellikten arındırılmış bazda ise iktisadi aktivite, Ağustos ayında yukarı yönlü revize edilmiş yüzde 1,6 artışı takiben yüzde 1,9 büyüdü.
Arjantin Ekonomi Eylül
Kaynak: INDEC

Bununla birlikte yılın ilk dokuz ayında ekonomi yüzde 11,9 küçüldü. 2018’in ortasından bu yana zaten durgunluk içinde olan Arjantin ekonomisi, koronavirüs salgınından kötü etkilendi ve uzun kilitleme dönemi rakamları kötü etkiledi. Yine de Eylül ayında yüzde 1,9 büyüyen ekonomi, kısıtlamaların gevşetilmesini yansıttı.

Ekonomi Bakanlığı daha sonra yaptığı bir açıklamada bunun ardışık beşinci aylık artış olduğunu dile getirdi. INDEC’in verilerine göre ticaret ve sanayi başta olmak üzere 15 sektörden altısı büyüme kaydetti. Ulaşım ve iletişim (yüzde 19 azaldı) ve toplum, sosyal ve kişisel hizmet faaliyetleri (yüzde 50 azaldı) gibi sektörler olumsuz verilerle gündeme geldi.

Arjantin Merkez Bankası’nın yaptığı en son anket, gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYİH) 2020’de yüzde 11,6 daralacağını tahmin ederken Uluslararası Para Fonu, benzer bir rakam vererek yüzde 11,8 düşüş öngördü.

Goldman Sachs analisti Tiago Severo Salı günü yatırımcılara yönelik bir araştırma notunda, “reel GSYİH’nin 2002’de kaydedilen düşüşün hemen altında, bu yıl yüzde 10’dan fazla düşmesini bekliyoruz” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu