Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AMB/Mersch: 4. Çeyrekte Pozitif Büyümeyi Sürdürmek Zor Olabilir

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Yves Mersch, Covid-19'un bölge ekonomisi üzerindeki etkileri hakkında dikkat çekici açıklamalarda bulundu. İşte detaylar;
AMB/Mersch: 4. Çeyrekte Pozitif Büyümeyi Sürdürmek Zor Olabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Yves Mersch, Financial Times’a verdiği demeçte koronavirüsün Euro Bölgesi ekonomisi ve Avrupa bankaları üzerindeki etkisini ele aldı.

FT’den Martin Arnold’un sorularına yanıt evren Mersch, İkinci dalga ve kilitlenmelerin bölgenin ekonomik görünümünü ne kadar kararttığı konusundaki açıklamalarıyla dikkat çekti.

Hükümetlerin bu salgını çok hızlı bir şekilde öğrendiklerini ve son dönemdeki kilitleme önlemlerinin büyümeye çok daha az zarar verdiğini ve çok daha fazla hedeflendiğini belirterek böylece serpintinin hafifletilebileceğini savundu. Ayrıca ilk kilitlemede çok yardımcı olan ve mali müdahalenin de hesaba katılması gereken destek önlemlerinin bir uzantısı olduğunu ekledi.

“Bu, bazı ülkelerin ekonomik yapılarının hizmetler sektörüne ne kadar bağımlı olduklarına bağlı olarak az çok etkilendiği anlamına geliyor.” dedi.
Euro Bölgesi GSYİH
Kaynak: Eurostat

Çift dipli bir resesyon bekleyip beklemediği hususundaki soruya şöyle cevap verdi:

“Dördüncü çeyrekte pozitif büyümeyi sürdürmenin muhtemelen zor olacağına inanıyoruz, ancak Almanya rakamlarına bakarsam Almanya bunu başarabilir. Diğer ülkeler açıkça bunu başaramayabilir ve genel olarak çok kötü bir Kasım ayından sonra sıfır veya hatta negatif büyümemizin olması şaşırtıcı olmaz. Ancak bugün itibarıyla bunun gelecek yılın gelecek çeyreğine kadar devam edeceği ve ardışık negatif büyüme çeyrekleri olacağı sonucuna ulaşmak için erken. 2021 boyunca çeşitli aşılarımız olacak ki bu da lojistik zorlukları azaltacaktır.”

Hükümetlere şu anda daha fazla harcama yapmaları ve borç seviyeleri konusunda şu an için endişelenmemeleri üzerine çağrılar konusunda ise şöyle açıklamada bulundu:

“Ekonominin hangi sektörü olursa olsun, aşırı veya sürdürülemez kaldıraç seviyelerinin her zaman özellikle finansal istikrar açısından endişe konusu olması kaçınılmazdır.

Faiz oranı büyüme hızının altında kaldığı sürece sürdürülebilirlik konularının ön planda olmayabileceğini düşünüyorum ancak fiyat istikrarına saygı gösterme yetkimiz var ve eğer enflasyonist baskılar olsaydı, diğer tarafa bakamazdık. Çok yüksek düzeyde borç gördük.

Hesaplamalar, teknolojik yeniliklerin entegrasyonunu hızlandırarak verimliliğimizi arttırırsak, büyümenin biriken borcu telafi edebileceğini göstermiştir. Öte yandan, en azından teoride, diğer aşırı uçtaki bir kuyruk riskini göz ardı edemezsiniz. Bu yüzden bunu takip etmeli ve oldukça yakından izlemeliyiz.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu