Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AMB’nin Artan Ekonomik Riskler Arasında Faizleri Sabit Tutması Bekleniyor

Avrupa Merkez Bankası'nın bugünkü para politikası toplantısında, artan ekonomik risklere rağmen faizleri sabit tutması bekleniyor.
AMB’nin Artan Ekonomik Riskler Arasında Faizleri Sabit Tutması Bekleniyor
Yorum

Avrupa Merkez Bankası’nın oldukça rahatsız bir durumda olduğu söyleniyor ve bugün gerçekleşecek para politikası toplantısında faizleri sabit tutması bekleniyor. Banka, geçen yılın sonunda kriz döneminde olan multi-trilyonluk tahvil alım programından çıkıldığını açıklamıştı.

AMB’nin tahvil alım programını sonlandırdıktan sadece 4 ay sonra ekonomik verilerin genel seyrinde olumsuzluk görülmeye başlandı.

Tahvil Programından Bir Yıl Sonra Durum KötüEkonominin göstergesi olan verilerin genel olarak beklenenden daha düşük gelmesi nedeniyle geçici bir zayıflığa sahip olduğuna dair gittikçe güçlenen kanıtlar olduğu yorumları yapılıyor.

IHS Markit Baş Ekonomisti Chris Williamson Salı günü yayımladığı küresel ekonomi raporunda, “Euro Bölgesi satın alma müdürleri endeksi (PMI) 2014’ten bu yana görülen en uyuşuk oranlardan birine giren büyüme ile ilk çeyrekte geriledi. Yavaşlama, üretimin neredeyse 6 yıl boyunca en keskin oranda düştüğü imalatta derinleşen bir gerileme ile başladı,” ifadelerini kullandı.

İmalattaki yavaşlama AMB için bir sorun, çünkü büyüme ve talep enflasyonu %2 hedeflerine çekmeye yardımcı olmayacak.

İmalatta Düşüş AMB için Kötü2019 yılı için bir oran artışı beklenmezken, bankalardaki yükü olumsuz mevduat faizini düşürmek için artan bir tartışma ortamı yaşanıyor. Frankfurt’taki AMB gözlemcisi Natixis Dirk Schumacher, “2020 Ekim ayı için ilk faiz artırımını geri çektik. AMB’den bankaların aşırı likiditesine yönelik bir derecelendirme sistemi başlatmasını ve bu oranın negatif bölge dışına çıkma baskını azaltmasını bekliyoruz,” ifadelerini kullandı.

İki aşamalı bir yaklaşımın, bankaların kısmen AMB’nin yıllık yüzde 0,40’lık fazlalık rezervini ödemekten muaf olduğu anlamına geldiği söyleniyor. Bu, birçok borç verenin düşük karlılıkla mücadele ettiği bir anda bankaların karını artıracaktır. AMB’nin yönetim kurulu üyelerinin bazılarının böyle bir hamlenin lehine olduğu biliniyor.

Deutsche Bank’ın Baş Ekonomisti Marc Wall, bir sonraki politika duyurusu için en olası zamanın Haziran ayı olduğunu söyledi.

Bir Toplantı Haziran'daWall yayımladığı notta, “Kademeli ilerleme, bankalar veya ekonomi için gümüş bir mermi olmayacak; ancak ileriye dönük yönlendirilmiş rehberlik, güçlü TLTRO-III kullanımı ve muhtemelen bazı yeni araçlar ile birlikte bir kredi hafifletme stratejisinin bir parçası olması muhtemeldir,” ifadelerine yer verdi.

Wall, bunun için en olası politika duyurusu zamanının Haziran olduğunu söylerken, detayların yeni AMB makro tahminlerine göre belirleneceğine dikkat çekti.

TLTRO’lar, AMB’nin Euro Bölgesi’ndeki bankalara ucuz fiyatla sağladığı krediler olarak biliniyorlar.

TLTRO ile Ucuz KrediBu krediler sayesinde borç verenler müşterilere daha iyi kredi koşulları sağlayabiliyorlar ve bu da reel ekonomiyi harekete geçiyor. TLTRO-III, Mart ayında yaptığı politika toplantısında AMB tarafından açıklanan bir uyarının üçüncü enjeksiyonu olarak biliniyor. Ticari bankalar, bu parayı reel ekonomiye ödünç verirse, kredilere faiz ödemek yerine nakit para alabiliyorlar.

Geçen Haziran ayında AMB Başkanı Mario Draghi, büyük çıkış stratejisini açıklamıştı ve sadece bir yıl sonra yeni hareket hızı önlemlerini açıklamak zorunda kalırsa bu durumun ironik olacağı yorumları yapılıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu