Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya’nın Parlak İşgücü Piyasası için Hala 2 Büyük Risk Var

Alman işgücü piyasası krizden toparlanmaya başlasa da artan iflaslar ve devlet destek programlarının sona ermesi risklerine dikkat çekildi.
Almanya’nın Parlak İşgücü Piyasası için Hala 2 Büyük Risk Var
Son Güncelleme: 
Yorum

Bugün açıklanan veriler Avrupa’nın en büyük ekonomisinde işsizliğin Mayıs’ta yüzde 6’da gerçekleştiğini gösterdi. İşsizlik 84 bin gerileyerek işsiz sayısı 2,687 milyona düşerken bu geçen yıl Nisan ayından bu yana en düşük işsizlik rakamı oldu.

Aynı zamanda Alman işgücü piyasasının 2012’den bu yana Mayıs ayındaki en iyi performansını temsil etti. Veriler piyasaya dair iyimserlik yaratırken ING Ekonomisti Carsten Brzeski, cesaret verici rakamlara ilişkin “krizin işgücü piyasası üzerindeki gerçek etkisi, kısa çalışma programlarında bulunabilir” dedi.

Mayıs ayında yeni başvuru sayısı önemli ölçüde 96 bine düşmüş olsa da hala 2,6 milyon kadar eksik mesai olduğunu dile getirdi.
Almanya 31 Mayıs Covid-19
Kaynak: Worldometers

“İlginçtir ve basında çıkan haberlere göre eksik mesai planları artık yalnızca krizin etkileriyle mücadele etmek için değil aynı zamanda özellikle Alman otomotiv endüstrisinde artan tedarik zinciri kesintisinin bir sonucu olarak kullanılmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Bununla birlikte ileriye yönelik Alman işgücü piyasası için en kötüsünün geride kalmış gibi göründüğünü ekledi.

Öte yandan parlak görünüme rağmen, Alman işgücü piyasasının hala iki önemli riskle karşı karşıya olduğunu belirterek bunları artan iflaslar ve devlet destek programlarının sona ermesi olarak açıkladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu