Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya’nın İşgücü Piyasası Mali Steroidlerle Destekleniyor

Almanya’nın işsizlik rakamlarını ele alan ING ekonomisti, krizin süresine bağlı olarak Alman işgücü piyasasının bazı çok eski anıları yaşaması için olasılığın artacağını söyledi.
Almanya’nın İşgücü Piyasası Mali Steroidlerle Destekleniyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Almanya Ağustos ayı için yayımladığı işsizlik rakamlarıyla dikkat çekti.

İkinci çeyrekte yüzde 9,7 daralan Almanya ekonomisi için endişeler artarken Alman işsizliği Ağustos’ta 45,500 artarak işsiz sayısını 2,955 milyona çıkardı ki bu da Şubat 2015’ten bu yana en yüksek seviye oldu.

Verileri ele alan ING ekonomisti Carsten Brzeski, Alman iş ajansının ilginç bir şekilde bu artışın koronavirüs kaynaklı olmadığını ve olağan bir artış olduğunu söylediğini aktardı. Ancak ING verilerinin, bunun yeniden birleşmeden sonra halen en kötü Ağustos performansı olduğunu gösterdiğini ekledi.

Krizin başlangıcından bu yana işsizlikteki artışın şu anda 2008/09 durgunluğundaki artıştan daha yüksek olduğunu belirtti.

Mevsimsellikten arındırılmış olarak işsizlik oranının değişmeyerek %6,4’te kaldığını da söyledi. Alman iş ajansına göre kısa süreli çalışma programlarına yönelik yeni başvuruların Ağustos ayında daha da yavaşlayarak 170 bine gerilediğini aktardı. Rakam Mayıs’ta 1 ve Nisan’da 8 milyondu. Fakat kayda geçmiş tüm başvuruların sonunda kabul edilmeyeceğini de vurguladı.

Haziran’da resmi olarak 5,4 milyon çalışan, Mayıs’ta 5,8 milyon ve Nisan’da neredeyse 6 milyon çalışanın kısa süreli iş sübvansiyonu almasının nedeninin bu olduğunu ekledi. Mali kriz sırasında krizin zirvesindeyse yaklaşık 1,5 milyon çalışanın kısa süreli çalışma programlarına tabi tutulduğunu hatırlattı.

Bununla birlikte, o zamanlar, küresel mali krizden en çok zarar gören imalat sektörü olduğunu, imalat sektöründeki tüm çalışanların yaklaşık %80’inin kısa vadeli çalışma programlarında çalıştığını söyledi.

ING ekonomisti sonrasında şu ifadeleri kullandı:
Almanya 2ç20 GSYİH
Kaynak: Almanya Federal İstatistik Ofisi

“Ifo Enstitüsü’nün yakın zamanda yaptığı bir araştırmaya göre, tüm Alman şirketlerinin %37’sinde kısa süreli çalışanlar var. Temmuz ayında %42 idi. Ancak bu sayı, şaşırtıcı olmasa da sektörler arasındaki muazzam farklılıkları maskeliyor. Rakam, ilaç sektöründe %4’ten inşaat sektöründe %7’ye, kimya endüstrisinde %34’ten otomotiv endüstrisinde %65’e ve seyahat sektöründe yaklaşık %90’a kadar değişiyor.”

Ekonomist, 2008/9 krizinin Alman işgücü piyasasının yapısal gelişiminde yalnızca kısa bir kesinti olduğunu dile getirdi ve şöyle dedi:

“Geçmişte işgücü piyasası, en kötü zamanlarda bile Alman ekonomisinin doğal kalesiydi. Şu anda, işgücü piyasası hala bir kaledir, ancak doğal olarak değil, bunun yerine mali steroidlerle desteklenmektedir. Bu kriz ne kadar uzun sürerse, Alman işgücü piyasasının uzun süredir unutulmuş bir geçmişe ait bazı anıları yeniden yaşama olasılığı o kadar artar.”

Buna rağmen işsizlik oranının kriz öncesi düzeye dönmesinin yaklaşık iki yıl sürdüğünün üzerini çizdi. Ancak bu sefer, Covid-19 krizinin yapısal değişiklikleri artırabileceği yönünde artan bir risk olduğunu söyledi. İşgücü piyasasının zaten dibe vurmaya başladığını ve Covid-19 krizinden önce dahi bazı gizli kötüleşme işaretleri olduğunu kaydetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu