Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya İmalat Sektörü Nisan’da Tarihi Güçlü Seviyelerde Büyüdü

Avrupa gündemi için günün önemli verileri arasında yer alan Almanya Nisan ayı İmalat PMI açıklandı.
Almanya İmalat Sektörü Nisan’da Tarihi Güçlü Seviyelerde Büyüdü
Son Güncelleme: 
Yorum

IHS Markit tarafından açıklanan nihai verilere göre Almanya İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi), 66,2 olarak gerçekleşti.

Ön tahmin, Nisan’da rakamın Mart ayındaki 66,6 ile rekordan 66,4’e gerilediğini göstermişti.

Üretim ve yeni siparişlerdeki artışlar azalsa da Mart ayında görülen rekor seviyelere yakın kaldı. Kapasite üzerindeki artan baskı ve güçlü iş güveni, istihdam yaratmada ivmeyi tetikledi.

Sonuçta Nisan okuması Mart’taki zirveden düşük olsa da 1996’da veri toplamanın başlamasından bu yana en yüksek ikinci okuma oldu.
Almanya İmalat PMI Nisan
Kaynak: IHS Markit

Önceki anket döneminden bu yana yumuşasa da üretim, yeni siparişler ve ihracattaki büyüme oranları, anket tarihinin diğer dönemlerinden daha hızlıydı. Ankete katılanlar, hem yurtiçi hem de yurtdışında güçlü talep bildirmeye devam etti.

Çoğunluk özellikle Çin olmak üzere Asya’daki satış kazançlarını vurguladı. Üretimdeki artış, yatırım malları tarafından yönlendirilmeye devam etti.

IHS Markit Ekonomi Direktörü Phil Smith son anket sonuçları hakkında PMI’nın Alman imalat sektörünün sağlığı için olumlu sinyaller göndermeyi sürdürdüğünü dile getirdi.

Birikmiş işlerdeki art arda ikinci bir rekor artışın, Alman üreticilerin karşılaştığı talebin gücünü vurgularken aynı zamanda üretimin yeni siparişlerin gerisinde kalmaya devam ettiği gerçeğinin altını çizdiğini belirtti.

Mevcut tedarik sorunları için bazı endişeler göstermelerine rağmen üreticilerin yıl için genel olarak son derece olumlu bir görünümü koruduklarını aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu