Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya’nın İhracatı 2019 Ekim’de Düşüş Beklentilerine Rağmen %1,2 Arttı!

Almanya'da 2019'un Ekim ayına ilişkin ihracat bir önceki ay kaydettiği artışını devam ettirerek beklentilerin üzerinde geldi.
Almanya’nın İhracatı 2019 Ekim’de Düşüş Beklentilerine Rağmen %1,2 Arttı!
Yorum

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis) tarafından ulaşılan veriler, Almanya ihracatının 2019’un Ekim ayında beklentilerin üzerinde artış kaydettiğini gösterdi. Ticaret savaşları, küresel ekonomik büyümenin gittikçe zayıflaması ve Brexit’teki belirsiz durumdan kötü etkilenen Alman ekonomisi, ihracat faaliyetlerinde Eylül’deki yükselişini Ekim’de de sürdürdü.

Almanya’nın mevsimsellikten ve takvim etkilerinden arındırılmış ihracatı yılın 10. ayında bir önceki ay olan Eylül’e göre %1,2 arttı ve 113 milyar Euro’ya ulaştı. Beklentiler ihracatta %0,3 düşüş olacağı yönündeydi. Böylelikle açıklanan rakamın beklentilerin oldukça üzerinde olduğu görüldü. Aynı dönemdeki ithalatta ise yüzdelik bazda bir değişim kaydedilmedi.

Almanya’nın ihracatı Ekim’de 2018 yılının aynı ayına kıyasla %1,9 artış gösterirken; aynı dönemdeki ithalat ise yıllık bazda %0,6 oranında geriledi.

İhracat Yıllık Bazda %1,9 ArttıÜlkede bu yılın Eylül ayına ilişkin ihracat bir önceki ay olan Ağustos’a göre %,1,5 artarak 111,6 milyar Euro’ya yükselmiş ve %0,4’lük artış beklentilerini fazlasıyla karşılamıştı. Ekim sonuçları ve Eylül’deki veriler de dikkate alındığında Alman ihracatı böylelikle art arda 2 ay boyunca yükselişini korumuş oldu.

Mevsimsellik ve takvim etkilerinden arındırılmış ihracatın bu yıl Ekim ayında 113 milyar Euro’ya çıktığı görülürken, ithalat tutarı ise 92,4 milyar Euro’ya çıktı. Aynı dönemdeki dış ticaret fazlasının 19,2 milyar Euro olduğu belirlendi.

Mevsimsellik ve takvim etkilerinden arındırılmamış rakamlar ise ülkede Ekim ihracatının 119,5 milyar Euro ve ithalatının 98 milyar Euro olduğunu ortaya koydu. Almanya’nın arındırılmamış rakamlarla hesaplanan dış ticaret fazlası tutarı 20,6 milyar Euro’ya işaret etti. Geçtiğimiz yılın aynı ayındaki dış ticaret fazlası ise 18,7 milyar Euro idi.

Ülkenin Ekim’deki ihracatının 70 milyar Euro’luk kısmı Avrupa Birliği (AB) ülkelerine gerçekleştirildi. İthalatın 55,2 milyar Euro’luk bölümüne de yine AB sahip oldu.

70 Milyar Euro'luk Kısım AB Ülkelerine Gerçekleştirildi2018 yılının aynı dönemine kıyasla Almanya’nın AB ülkelerine gerçekleştirdiği ihracatta bu yıl Ekim’de %0,1’lik artış saptandı. AB ülkelerinden yapılan ithalat ise yıllık bazda %0,2 geriledi. Destatis’in verileri ülkenin 2019’un ilk 10 ayındaki ihracatının geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla %1 artarak 1 trilyon 116,4 milyar Euro’ya çıktığını gösteriyor. Buna karşın ithalat ise yıllık bazda %1,7 oranında yükselerek 926,3 milyar Euro’ya çıkıyor.

Ülkenin dış ticaret fazlasının bu yılın Ocak-Ekim döneminde 190,1 milyar Euro olduğu belirlendi. Ayrıca bu yıl Ekim’deki car işlemler fazlası geçtiğimiz yılın aynı ayına kıyasla 2,8 milyar Euro arttı ve 21,5 milyar Euro’ya çıktı. 2018 yılının Ekim ayındaki cari fazla miktarı 18,7 milyar Euro seviyesinde ölçülmüştü.

ING Almanya Başekonomisti Carsten Brzeski, ülkenin Ekim ayına ilişkin sanayi üretim verilerine değinerek, %0,’lik artış beklentilerine rağmen %1,7 düşüş kaydettiğini anımsattı. Ülkede ekonomik büyümeye ilişkin endişeler bu verilerle daha da artmıştı. Brzeski, ülkenin büyümesine ilişkin korkuların kendisini gösterdiği bir ortamda, Ekim’de beklentilerin üzerinde gelen ihracat verilerinin 2019’un son çeyreğinde Almanya’nın daralmadan kurtulabileceği beklentilerini artırdığını söyledi.

Ekonominin daralma, durgunluk ve zayıflayan büyüme arasında gidip geleceğini öngören Brzeski, net bir iyileşmeden söz edemedi. Öte yandan hükümet ve AB Komisyonunun ortak görüşü, 2019 yılındaki büyümenin %0,5 olacağı yönünde.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar