Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kısıtlamaların Uzatıldığı Almanya’da Ifo İş İklimi Endeksi Ocak’ta Bozuldu

Almanya’da coronavirüsle mücadele kapsamında alınan tedbirlerin Şubat ortasına kadar uzatılmasıyla, Ifo iş iklimi endeksi 2,1 puan düşüş gösterdi.
Kısıtlamaların Uzatıldığı Almanya’da Ifo İş İklimi Endeksi Ocak’ta Bozuldu
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya coronavirüs vaka sayısı bakımından diğer ülkeler arasında onuncu sırada bulunuyor. 2 milyon 147 bin Covid-19 vakasının görüldüğü ülkede şu ana kadar 53 bine yakın insan hayatını kaybetti.

Son dönemde pozitif vakaların yeniden artış göstermesi sebebiyle kısıtlamalar sıkılaştırıldı. Almanya Başbakanı Angela Merkel, Covid-19 ile mücadele kapsamında uygulanan kısıtlamaların 14 Şubat’a kadar uzatıldığını duyurdu.

Salgını durdurmak için alınan tedbirler, Almanya’da iş ortamının Ocak ayında kötüleşmesine sebep oldu.
Ifo İş Ortamı Endeksi
Kaynak: Ifo

Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü (Ifo), Ocak 2021 dönemine ait iş iklimi endekslerini açıkladı. Yapılan çalışmaya göre firmaların mevcut durumunun, bir önceki aya kıyasla kötüleştiği ortaya çıktı. Bu doğrultuda Aralık ayında 92,2 olan iş iklimi endeksi, Ocak’ta 90,1 puana geriledi.

Salgında ikinci dalganın yaşanmasının, toparlanmakta olan Almanya ekonomisini olumsuz etkilediği belirtildi. İmalat sektöründe iş iklimi endeksi sekiz aydır artış gösteriyordu. Ancak kısıtlamaların uzatılması işgücü faaliyetlerini sekteye uğratacağı için Ocak ayında yeniden bozuldu.

Ifo iş iklimi endeksi Nisan ayında 75,5’e gerilemişti. Takip eden aylarda 80,5 – 86,1 – 90,0 – 92,3 – 92,6 – 90,9 – 92,2 değerlerini aldı. Söz konusu dönemde kapasite kullanımı 1,6 puan artış göstererek 81,1 değerine ulaştı. Bir önceki aya kıyasla artış gösterse de uzun vadeli ortalaması olan 83,5 değerinin altında kaldı.

Hizmet sektöründe iş iklimi endeksi Ocak ayında 4,4 puan düşüş gösterdi.
Ifo Sektörel Dağılım
Kaynak: Ifo

Almanya’da mutasyonlu virüs paniğinni yaşanmasının ardından getirilen kısıtlamalar en çok hizmet sektörünü içeriyor. Şansölye Merkel, insanlara mecbur kalmadıkça evlerinden çıkmama uyarısında bulundu.

Lokanta ve kafeler sadece paket servis hizmetine geçti. Hizmet sektöründe iş iklimi endeksi salgının ilk dalgasının başladığı Nisan ayında 32,6 puanlık sert düşüş göstermişti.

Daha sonra kısıtlamaların kaldırılıp, normalleşmeye geçilmesiyle birlikte son aylarda toparlansa da Kasım, Aralık ve Ocak’ta yeniden düşüşe geçti. Yılın ilk ayında ticaret sektöründe 17,2, inşaatta ise 5,1 puanlık düşüş oldu.

Araştırmaya dahil edilen girişimcilerin, önümüzdeki aylara yönelik beklentilerinin olumsuz olduğu aktarıldı. İş ortamı endeksi ise Nisan ayından bu yana en keskin düşüşünü gerçekleştirdi. Nisan’da 35 puan gerileyen endeks, Kasım ayına kadar toparlanmasını sürdürdü. Ocak’ta ise 3 puan zayıfladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu