Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya ve Fransa’nın PMI Verileri Aralık’ta Geriledi

Hem Almanya’nın hem de Fransa’nın PMI verisinin Aralık’ta gerilediği açıklandı. İşte detaylar;
Almanya ve Fransa’nın PMI Verileri Aralık’ta Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Bugün yayınlanan anket, Almanya’nın ihracata bağlı imalat sektörünün üretimdeki düşüş oranı üç ayda ilk kez hızlanırken Aralık’ta daraldığını gösterdi.

Ancak üretim beklentilerinin hafifçe yükseldiği de eklendi. IHS Markit tarafından hazırlanan imalat PMI verisi, Kasım ayındaki beş ayın en yüksek seviyesi 44.1’den düşerek Aralık’ta 43.7 oldu. Aralık ayındaki son okuma, 43.4’lük okumanın üzerinde olsa da büyümeyi daralmadan ayıran 50 seviyesinin altında kaldı.

IHS Markit ekonomisti Phil Smith, Almanya’nın imalat sektörünün 2019’u zayıf bir performansla kapattığını ve ekonomi tarafında bir diken olarak kalmaya devam ettiğini söyledi.

Almanya PMI Aralık'ta GerilediFabrikalarda işgücü sayısındaki sürekli kesintilerin Almanya’nın bugüne kadar sağlam olan tüketici harcamalarına tehdit oluşturmaya devam ettiğini belirtti. Fakat yeni siparişler ve üretim beklentileri için ileriye dönül anketlerin, yeni yıla girerken daha olumlu sinyaller gönderdiğini de vurguladı.

“Dahası, ABD-Çin’in birinci alama ticaret anlaşması ve Brexit’e potansiyel olarak daha açık bir yol, uluslararası sahnede daha yerleşik bir zemin oluşturuyor.” dedi.

Avrupa’nın ikinci en büyük ekonomisi yavaşlama belirtileriyle boğuşurken Fransa’nın üretim büyümesi de Aralık ayında bir önceki aya göre hafifledi.

Fransa PMI Aralık'ta GerilediIHS Markit, Fransa’nın son PMI verisinin Kasım’daki 51.7’den Aralık’ta 50.4 seviyesine gerilediğini gösterdi. Kasım, beş ayın en yüksek seviyesini temsil etmişti. IHS Markit, Aralık’ta Fransız imalatında iş koşullarında bir iyileşme olurken, iyileşme oranının üç ay boyunca en düşük seviyede kaldığını bildirdi.

Yavaşlama, Başkan Emmanuel Macron’un ulusal emeklilik sistemi değişikliği planlarına karşı başlayan ülke çapında bir grevin Fransa’nın ulaşım sistemini engellemesi üzerine geldi.

IHS Markit iktisatçısı Eliot Kerr verilere ilişkin şöyle konuştu: “Ekim ve Kasım aylarında gelecek vaat eden iki ayın ardından Fransız imalat sektöründeki büyüme Aralık ayında tekledi. Son veriler, üretimde sadece marjinal bir artış ve yeni işlerde yeni bir daralma olduğunu gösterdi. Bu da firmaları işe alma çabalarını durdurmaya ve girdi alımlarını azaltmaya yöneltti.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu