Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya Flaş Kompozit PMI Kasım’da 52,8 Seviyesine Yükseldi

Almanya'nın öncü kompozit satın alma müdürleri endeksi, Kasım ayında 52,8 seviyesine yükseldi.
Almanya Flaş Kompozit PMI Kasım’da 52,8 Seviyesine Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

IHS Markit tarafından Almanya’nın Kasım ayına ilişkin öncü kompozit satın alma müdürleri endeksi raporu yayımlandı. Açıklanan rapora göre; Ekim ayındaki 52 seviyesinden Kasım’da 52,8 ile 2 ayın en yükseğinde gerçekleşti.

Beklentiler 51 seviyesine işaret etmişti. Ekim ayında 52 seviyesinde gerçekleşen öncü kompozit PMI verisi, özel sektör faaliyetlerinin 8 ayın en düşük seviyesinde büyümesinden kaynaklanmıştı.

Rapora göre; Alman özel sektörü genelinde ticari faaliyetlerin büyümesinde hafif bir hızlanma görüldü. Ancak toparlanmanın, üretimdeki yavaşlayan büyümenin ortasında mütevazi kaldığı bildirildi. Yeni iş akışının arttığı görülürken, ihracat artışının da ılımlı olmasıyla Şubat ayından bu yana en yavaş hızda artış gözlendi.

Firmaların son artışları süregelen arz sorunları ve kıtlıklarla ilişkilendirilirken benzeri görülmemiş enflasyonist baskılara işaret etti.
Almanya Öncü PMI Verileri - Kasım 2021
Kaynak: IHS Markit

Özellikle imalatçıların fabrika üretiminde cansız bir artış kaydettiği gözlendi. Kasım ayında arz gecikmeleri üretime yeniden ağırlık verdi. Bununla birlikte her ikisinde de çıktıdaki artış oranları hizmetler ve imalat, bazı firmaların artan müşteri talebinin ticari faaliyeti artırdığını bildirmesiyle iki ayın en yüksek seviyelerini gördü.

Öncü hizmetler PMI verisi ise Ekim’deki 52,4 seviyesinden 53,4 seviyesine yükselerek 2 ayın en yükseğine işaret etti. Öncü imalat çıktı verisi de 51,2 seviyesinden 51,7 seviyesine yükseldi. Buna karşın Almanya’nın öncü imalat PMI verisi, Ekim’deki 57,8 seviyesinden 57,6 seviyesine gerileyerek 10 ayın en düşüğüne işaret etti.

Arz darboğazları, girdi kıtlıkları ve buna bağlı olarak otomotiv sektöründen gelen talepteki düşüş nedeniyle talepteki kazanımların engellendiği görüldü. Yeni işlerdeki son artış ise dokuz ayın en yavaşı olarak gerçekleşti.

Anket katılımcıları pandemi ve arz gecikmelerini çevreleyen belirsizliğin müşteri talebini azalttığını ifade etti. Buna bağlı olarak Kasım ayının öncü verileri, Alman hizmet sağlayıcılarında yeni işlerin durduğunu gösterdi.

Aynı zamanda yeni sipariş üretimindeki genişleme oranı, Ekim ayından bu yana sağlam bir oranda hızlanırken, toparlanmanın 2020’de başlamasından bu yana en zayıf veriler arasında kaldığı gözlendi.

IHS Markit Ekonomisti Lewis Cooper, flaş PMI verileri hakkında; “Kasım ayı için flaş PMI verileri, Alman özel sektöründe son üç ayda görülen ekonomik büyüme yavaşlamasının genel olarak dengelendiğine işaret ediyor. Hem imalatçılar hem de hizmet firmaları çıktıda daha hızlı artışlar gördükçe, artış hızının ihtiyaç duyulan bir ivme kazanmasıyla birlikte ticari faaliyet artmaya devam etti,” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu