Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya’da Enflasyon Haziran’da %2,3’e Geriledi

Mayıs’ta yüzde 2,5’e yükselen Alman enflasyonu, Haziran’da yüzde 2,3 beklentileriyle uyumlu gerçekleşti.
Almanya’da Enflasyon Haziran’da %2,3’e Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis) Haziran ayına ilişkin tüketici fiyat endeksi (TÜFE) tahminlerini açıkladı. Ön tahmine göre Almanya’da TÜFE Haziran’da yıllık bazda

Beklenti yüzde 2,3 yönündeydi. Mayıs’ta ise enflasyon yıllık bazda yüzde 2,5’e yükselmişti.

Bu, enerji fiyatlarında artış  ve KDV oranlarının geçici olarak düşürülmesi nedeniyle Eylül 2011’den bu yana en yüksek enflasyonu işaretlemişti. Aylık bazda yüzde 0,50 artış olmuştu.

Haziran’da bir önceki aya göre TÜFE beklentilere paralel yüzde 0,4 olarak gerçekleşti.
Almanya TÜFE Haziran 2021
Kaynak: Destatis

Harmonize tüketici fiyatları endeksi ise Haziran’da aylık bazda yüzde 0,4, yıllık bazda yüzde 2,1 olarak tahmin edildi. Harmonize TÜFE oranları da beklentileri karşıladı.

Destatis, Haziran 2021’de korona krizinin neden olduğu fiyat toplam durumunun daha az gerginleştiğini söyledi. Nedeni mağaza bazlı perakendecilik, yemek servisi ve konaklama işletmelerinin büyük ölçüde yeniden açılmaları veya hizmetlerini tekrar sunabilmeleri olarak gösterildi.

Sonuçta Alman TÜFE’si Mayıs’taki 13 yılın yükseğinden gerilese de çoğunlukla düşük baz yılı ve ekonominin yeniden açılma çabalarına devam ederken iç talepteki toparlanma nedeniyle enflasyon, üst üste ikinci ayda da Avrupa Merkez Bankası hedefinin üzerinde kalmaya devam etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu